Berlín 27. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump majú obavy o vývoj v Sýrii, obzvlášť ohľadom humanitárnej situácie v regióne Idlib. Informoval o tom v pondelok Merkelovej hovorca po tom, ako sa obaja lídri rozprávali po telefóne.

Na snímke prezident Donald Trump telefonuje

Steffan Seibert uviedol vo vyhlásení, že Rusko by malo zmierňujúco vplývať na sýrsku vládu a zabrániť ďalšej eskalácii. Podľa neho obaja politici taktiež hovorili o Ukrajine, západnom Balkáne a obchode. Ďalšie podrobnosti podľa agentúry Reuters neuviedol.
Vodca sýrskej odnože teroristickej siete al-Káida abú Muhammad Džawlání sa nedávno zaprisahal, že jeho skupina bude bojovať o provinciu Idlib, poslednú veľkú baštu povstalcov. Jeho vyhlásenie sa objavilo v období, keď armáda sýrskeho prezidenta Bašára Asada posiela do oblastí okolo Idlibu na severozápade krajiny posily.
Spojené štáty, Británia a Francúzsko vyjadrili znepokojenie nad správami, že sýrska armáda mieri pri útokoch v Idlibe na civilistov, školy, nemocnice a ďalšiu civilnú infraštruktúru. Tieto štáty zároveň zdôraznili “obavu z možného ďalšieho – a protiprávneho – použitia chemických zbraní”, len aby vláda dostala provinciu pod kontrolu.
 
Príspevok Merkelová a Trump majú obavy o vývoj v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.