Berlín 3. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yves Logghe)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes večer stretla so svojím hlavným vyzývateľom Martinom Schulzom v prvej a jedinej televíznej debate, ktorá sa koná pred parlamentnými voľbami vypísanými na 24. septembra
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz (vľavo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová

Televízny duel, ktorý by mal trvať zhruba 90 minút, odštartoval dnes o 20.15 h. V priamom prenose ho vysielajú štyri veľké nemecké televízie das Erste, ZDF, RTL a Sat.1.
Jednou z prvých tém debaty bola problematika migračnej krízy. Schulz zaútočil na Merkelovú za to, že v roku 2015 prijala veľké množstvo utečencov bez toho, aby do riešenia krízy náležite zapojila aj európskych partnerov.
Jeden z posledných predvolebných prieskumov zverejnený 1. septembra zaznamenal pokles voličskej podpory sociálneho demokrata Martina Schulza, ktorý by chcel na čele vlády nahradiť dlhoročnú konzervatívnu kancelárku Angelu Merkelovú.
Ak by sa kancelár v Nemecku volil priamo, bývalý predseda Európskeho parlamentu by dostal len 28 percent hlasov, čo je o šesť percentuálnych bodov menej ako mal v tom istom prieskume pred týždňom. Podpora Merkelovej naopak mierne stúpla a tri týždne pred voľbami by jej dalo hlas 57 percent opýtaných, vyplýva z prieskumu Politbarometer televízie ZDF.
Čo sa týka preferencií politických strán, konzervatívny blok CDU/CSU má s 39 percentami obrovský náskok pred sociálnymi demokratmi, ktorých by volilo 22 percent respondentov. Ani jedno z čísel sa oproti predchádzajúcemu prieskumu nezmenilo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.