Berlín 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Európska únia by v otázke nového migračného poriadku mala dosiahnuť pokrok nie formou nátlaku, ale presvedčovania. Po rokovaní so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom to v Berlíne, pred odletom do Paríža, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Na snímke Angela Merkelová a Stefan Loefven

Podľa jej slov Nemecko a Švédsko pristupujú k tejto otázke podobne a hlásia sa k princípu, že ľudí odkázaných na ochranu treba začleniť do spoločnosti a poskytnúť im príležitosť na trhu práce; osoby, ktorých sa to netýka, treba naopak vrátiť do krajín pôvodu.
Na margo kvót pre prerozdeľovanie utečencov Merkelová uviedla, že sa treba opierať o presviedčanie a podľa možnosti sa do júna treba dohodnúť na novom systéme, ktorého súčasťou bude adekvátne rozdelenie zaťaženia na princípe vzájomnej solidarity členských krajín Únie. To však, ako zdôraznila, neznamená, že každý bude mať rovnakú úlohu; o úlohách sa musíme porozprávať, dodala.
Staronová nemecká kancelárka pripomenula, že Taliansko je v súvislosti so svojou geografickou polohou vystavené veľkým výzvam. “Ak sme podľa mňa vzájomne solidárni, potom musíme v tejto situácii pomôcť takej členskej krajine, ako je Taliansko a každý by mal ponúknuť pomoc,” zdôraznila Merkelová.
Švédsky premiér vidí potrebu vytvoriť systém, do ktorého sa zapoja všetky členské krajiny, pretože je zrejmé, že problematika utečencov sa ich všetkých týka. Prvým pilierom systému by, ako povedal, mala byť podpora oblastí v okolí EÚ vrátane Turecka a Afriky. Druhým adekvátna ochrana vonkajších hraníc Únie a tretím rozdelenie utečencov zdržiavajúcich sa na území EÚ, do ktorého by sa mali zapojiť tiež všetci.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.