Berlín 22. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/DPA-Kay Nietfeld)

Nemecká kancelárka nenechala svoju novú ministerku obrany, aby sa sama vyrovnala s Bundeswehrom a jeho problémami. Angela Merkelová v Berlíne prehovorila k vojakom spolu s Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, pričom obe političky sľúbili armáde podporu a zvýšenie výdavkov na obranu

Na snímke vpravo Angela Merkelová a Annegret Krampová-Karrenbauerová

Nová ministerka obrany SRN Annegret Krampová-Karrenbauerová obstála vo svojom prvom prejave pred vojakmi, pretože na to nebola sama. Podporila ju kancelárka Angela Merkelová, informuje portál nemeckej televízie N-TV. Političky tak spoločne oznámili Bundeswehru, že na potreby armády bude vyčlenených viac prostriedkov, ako sa pôvodne plánovalo.

Kancelárka SRN Angela Merkelová oznámila, že výdavky krajiny na obranu budú navýšené. Na plnenie svojich úloh totiž Bundeswehr potrebuje väčšiu podporu, vybavenie a vzdelanie, vyhlásila Merkelová na slávnostnej ceremónii v Berlíne za prítomnosti 400 vojenských príslušníkov, a tiež hlavy CDU a novej ministerky obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Uvádza sa, že dôvodom týchto osláv bolo zloženie prísahy. V deň 75. výročia nepodareného atentátu na Adolfa Hitlera sľúbilo 400 regrútov, že budú verne slúžiť Nemecku a odvážne hájiť práva a slobody nemeckého ľudu. Televízia vysvetľuje, že 20. júla 1944 bol na rovnakom mieste zastrelený po atentáte na Hitlera vodca odboja Claus Schenk, gróf von Stauffenberg a traja ďalší sprisahanci.

“Musíme stále dokazovať, že sme pripravení a schopní použiť naše ozbrojené sily a ubrániť sa,” povedala Merkelová. “Vďačíme za to našim vojakom. Vďačíme za to aj našim partnerom z OSN, NATO a EÚ,” zdôraznila kancelárka.

Nová ministerka obrany SRN sa tiež obrátila na vojakov s príhovorom a poďakovala im za vernú službu vlasti. Annegret Krampová-Karrenbauerová zároveň poznamenala, že samotná vďačnosť nestačí a že armáda potrebuje tiež podporu. Ako ministerka obrany, tak vojakom sľúbila, že sa na ňu môžu spoľahnúť.

Hlavou CDU bola, rovnako ako Merkelová, pre značné zvýšenie výdavkov na obranu. Annegret Krampová-Karrenbauerová poznamenala, že Nemecko jasne sľúbilo NATO pokračovanie vo zvyšovaní vojenských výdavkov na 2% HDP, a to do roku 2024. Aj keď tento cieľ, samozrejme nie je možné dosiahnuť hneď, je potrebné “po tejto ceste ďalej pokračovať”.

Znamená to teda, dodatočné miliardové výdavky, poznamenala nemecká televízia. Lenže na rok 2020 sa plánuje obranný rozpočet vo výške len 1, 37% HDP a do roku 2023 sa má znížiť na úroveň 1,25%. Zvlášť nepríjemne sa to prejavuje na vzťahoch s USA: Americký prezident Donald Trump totiž stále žiada, aby Nemecko zvýšilo vojenské výdavky.

Annegret Krampová-Karrenbauerová pripomenula, že predtým tiež kritizovala situáciu, v ktorej musí byť kvôli strednodobému finančnému plánovaniu obranný rozpočet v najbližších rokoch znižovať. Teraz chce obhajovať svoj postoj už vo vláde.

Vyslovila sa tiež proti akýmkoľvek pochybnostiam ohľadom spoľahlivosti transatlantickej obrannej aliancie a USA. “NATO zostáva základným kameňom našej bezpečnostnej štruktúry,” zdôraznila Krampová-Karrenbauerová. Európske armády treba posilniť, myslí si. Bolo by však nerealistické predpokladať, že európska iniciatíva dokáže nahradiť NATO. O tomto variante sa, z jej hľadiska ani nemá uvažovať, uvádza na záver nemecká televízia N-TV.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj