Brusel/Paríž 28. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Ani jedného z francúzskych prezidentských kandidátov verejne nepodporí neúspešný uchádzač o post z prvého kola volieb Jean-Luc Mélenchon. Povedal to dnes vo videonahrávke a príslušné rozhodnutie tak nechal na svojich voličov. Potvrdil tým svoj názor zo začiatku týždňa.
Na snímke Jean-Luc Melenchon

“Ja budem voliť… ale nepoviem vám ako,” vyhlásil vo videonahrávke. Svojim voličom odkázal, že “nie je guru” a že ho pri rozhodovaní o tom, koho podporiť v májovom druhom kole volieb, nepotrebujú. Informovala o tom agentúra Reuters.
Mélenchon teda nepodporí v druhom kole prezidentských volieb ani Emmanuela Macrona, ani Marine Le Penovú. Svoj názor nezmenil napriek výčitkám, ktoré zaznievali najmä z ľavej časti politického spektra.
Mélenchona za jeho postoj otvorene kritizoval predseda vládnej Socialistickej strany (PS) Jean-Christophe Cambadélis. Ľavičiar Mélenchon bol v minulosti tri desaťročia členom PS, potom si založil vlastnú stranu.
V prvom kole volieb skončil Mélenchon na štvrtom mieste zo ziskom takmer 20 percent hlasov voličov. Z dnešného prieskumu spoločnosti Odoxa vyplýva, že 41 percent jeho voličov by v druhom kole nepodporilo ani jedného kandidáta, 40 percent by volilo Macrona a 19 percent Marine Le Penovú.
Neúspešný pravicový kandidát Francois Fillon a kandidát PS Benoit Hamon deklarovali v druhom kole podporu Macronovi. Mélenchon je jediným kandidátom s viac ako päťpercentným ziskom z prvého kola, ktorý nevyzval svojich voličov na hlasovanie za lídra hnutia Vpred!. Macronovou súperkou v druhom kole je kandidátka Národného frontu (FN) Marine Le Penová.
Francúzi si vyberú novú hlavu štátu v druhom kole prezidentských volieb 7. mája. Podľa dnešnej sondáže spoločnosti Odoxa by 59 percent voličov dalo hlas Macronovi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.