Brusel 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lionel Bonaventure)

Rozsiahlu ústavnú reformu dnes opäť obhajoval francúzsky prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon. Chce vytvoriť ústavodarné zhromaždenie, ktoré navrhne, ako zmeniť francúzsky politický systém.

“Je načase skončiť s prezidentskou monarchiou,” zvolal vo vysielaní televízie France 2 ľavičiar Mélenchon. Chce obmedzenie právomoci prezidenta a rovnováhu jednotlivých zložiek moci.

Francúzsky prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon

Náhodným výberom by vybral Francúzov, ktorí sa stanú členmi ústavodarného zhromaždenia a vytvoria nový základný zákon štátu, ktorý by potom podrobil schváleniu v referende.

Do politického systému by vniesol aj dalšie prvky priamej demokracie. Umožnil by napríklad usporiadať referendum o odvolaní ktoréhokoľvek politika, ak tento zámer podporí aspoň milión Francúzov.

“Som za nezávislé Francúzsko a preferujem OSN ako priestor na diskusiu,” zhrnul svoj postoj k medzinárodnej politike Mélenchon. Funkčnosť OSN podľa neho narúšajú USA.

Ľavicový kandidát považuje NATO za prekonanú organizáciu a chce, aby ju Francúzsko opustilo. Do hĺbky by reformoval Európsku úniu, pri čom sa spolieha na úzky dialóg s Nemeckom.

Prvé kolo prezidentských volieb čaká Francúzsko v nedeľu. Mélenchon je v prieskumoch na treťom, respektíve štvrtom mieste, a preto nie je favoritom na postup do májového druhého kola.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.