Bejrút 8. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-International Committee of The Red Cross via AP)

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) odložil vo štvrtok vyslanie druhého konvoja humanitárnej pomoci do východnej Ghúty. Dôvodom sú boje medzi jednotkami vládnych síl a vzbúrencami, ktorí toto predmestie sýrskej metropoly Damask čiastočne ovládajú. Informovala o tom agentúra AP.
Ilustračné foto

Vyslanie “konvoja bolo odložené. Zatiaľ nie je potvrdené, kedy bude vyslaný. Situácia v oblasti sa rýchlo vyvíja. Za takýchto okolností nemôžeme operáciu uskutočniť,” uviedla hovorkyňa MVČK Ingy Sedkyová.
K odloženiu vyslania konvoja do východnej Ghúty došlo po tom, čo sýrske vládne sily s podporou ruského letectva vystupňovali ofenzívu oblasti, ktorú od roku 2013 obliehajú ruským letectvom podporované jednotky verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Vládne sily podľa vlastného vyhlásenia ovládajú v súčasnosti približne 50 percent územia východnej Ghúty, ktorú predtým kontrolovali rozličné vzbúrenecké skupiny.
Začiatkom týždňa dorazil po dlhom čase do východnej Ghúty prvý konvoj 46 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou. Materiál zo 14 z nich sa však v dôsledku intenzity bojov nepodarilo úplne vyložiť.
Odhaduje sa, že vo východnej Ghúte uviazlo okolo 400.000 jej obyvateľov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.