Berlín 22. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Markus Schreiber)

Výbor má obavy, že strana AfD sa dostane do nemeckého parlamentu
Medzinárodný osvienčimský výbor netajil dnes, že ním očakávaný vstup strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) do nemeckého parlamentu otriasol. “S ich voľbou vtiahne do Spolkového snemu (Bundestagu) chlad pohŕdajúci ľuďmi, ktorí preživší holokaustu považovali práve v Nemecku za prekonaný,” vyhlásil dnes podpredseda výboru Christoph Heubner.
Na snímke Alice Weidelová, jedna z top kandidátov nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD)

Podľa jeho slov sa veľká väčšina Nemcov čestne vydala na bolestivú cestu z dejín. V očiach preživších sa sformoval konsenzus, s ktorým sa identifikovala väčšina Nemcov a z ktorého vyplývalo, že sa na dejinné záležitosti nesmie zabudnúť, ak Nemecko chce naďalej zostať demokraciou. Tento konsenzus sa s veľkou pravdepodobnosťou v nedeľu skončí, dodal.
Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
Heubner poukázal na potenciálnych poslancov AfD, ktorí sa opakovane hlásili k odstraňovaniu spomienok na holokaust a k úsiliu vyhnať ich z povedomia spoločnosti.
Na parlamentných kreslách AfD možno predpokladať “konglomerát antisemitov, ľudí opovrhujúcich demokraciou a nacionalistických štváčov. Práve v Nemecku hrozí vývoj, ktorý enormne povzbudí pravicový populizmus a ultrapravicu v Európe a vo svete,” varoval Heubner.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.