Londýn 23. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Matt Crossick/PA via AP)
 
Poľská spisovateľka Olga Tokarczuková sa v utorok večer stala tohoročnou laureátkou prestížnej Medzinárodnej Man Bookerovej ceny. Ocenenie získala za svoj román Flights, ktorý bol vlani preložený do angličtiny (v Poľsku vyšiel v roku 2007 pod názvom Bieguni; v češtine Běguni).

Na snímke poľská spisovateľka Olga Tokarczuková

Tokarczuková tak porazila piatich ďalších finalistov ocenenia, medzi ktorými bol Iračan Ahmad Saadáví za hororový príbeh Frankenstein in Baghdad (Frankenstein v Bagdade), či juhokórejská spisovateľka Han Kang za román The White Book (Biela kniha), priblížila agentúra AP.
V románe Flights, prepája poľská spisovateľka súčasný fenomén cestovania s príbehom anatóma zo 17. storočia, ktorý pitval svoju vlastnú amputovanú nohu a tiež cestou z Paríža do Varšavy, ktorú prešlo srdce slávneho skladateľa Fryderyka Chopina po jeho smrti.
Porota vedená britskou spisovateľkou Lisou Appignanesiovou nazvala román “vtipným a hravým” dielom, v ktorom sa stav “neustáleho pohybu” typického pre dnešnú dobu stretáva s istotou smrti.
Tokarczuková patrí k najznámejším i najoceňovanejším poľských spisovateľom. V rodnom Poľsku sa však stretla s kritikou konzervatívcov, či dokonca vyhrážkami smrťou. Tie sa jej ušli za kritiku, ktorej podrobila niektoré epizódy poľskej histórie, vrátane prípadov spätých s antisemitizmom.
Medzinárodná Man Bookerova cena je dotovaná sumou 50.000 libier (približne 57.000 eur), ktorú si na polovicu rozdelia autor diela a prekladateľ (v tomto prípade prekladateľka Jennifer Croftová). Prestížne ocenenie je ekvivalentom britskej Bookerovej ceny a týka sa beletrie preloženej do angličtiny z akéhokoľvek jazyka. Jeho účelom je vyzdvihnúť kreativitu autora a jeho prínos do oblasti beletrie v rámci celosvetovej scény.
Aktuálny ročník je v poradí už tretím, na ktorom Medzinárodnú Man Bookerovu cenu udelili iba na základe jedinej knihy. Predtým toto ocenenie odovzdávali za celoživotné dielo autora.
 
Príspevok Medzinárodnú Man Bookerovu cenu získala Poľka Olga Tokarczuková zobrazený najskôr Hlavné správy.