Bratislava 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Medzinárodná vyšetrovacia komisia, ktorá sa, na podnet Slovak Political Watchdog  (SPW), začala zaoberať obsahom SMS správ a e-mailov medzi poslancom Gáborom Grendelom a viacerými slovenskými novinármi, žiada o spoluprácu generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku.

Na snímke generálny riaditeľ RTVS Václav Mika

Na snímke generálny riaditeľ RTVS Václav Mika

Pre objektívne posúdenie komunikácie medzi poslancom Grendelom a šéfredaktorom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom a jej vplyv na jeho prácu, považujeme za potrebné, aby nám RTVS sprístupnila výsledok svojho vlastného interného vyšetrovania.

Nezávislú medzinárodnú komisiu SPW tvoria redaktor poľského týždenníka Polityka Rafal Wos, maďarský publicista a vysokoškolský pedagóg Zoltán Pogátsa, novinár a spisovateľ Przemyslaw Witkowski píšuci pre Krytyka Polityczna a poľskú mutáciu francúzskeho Le Monde Dimplomatique a šéfredaktor českého týždenníka A2larm Jaroslav Fiala. Medzinárodná vyšetrovacia komisia začala pracovať tento týždeň.

Skutočnosť, že až 60 percent populácie Slovenska neverí tradičným médiám v nás vyvoláva strach a oprávnené obavy. Ľudia totiž následne často siahajú ku konšpiračným médiám. Za jednu z príčin tohto stavu považujeme aj absenciu sebareflexie, ako aj schopnosť vyvodenia zodpovednosti pri pochybeniach medzi samotnými novinármi. Falošná kolegialita vrhá zlé svetlo na prácu všetkých médií. Veríme, že práve výsledok skúmania našej komisie pomôže majiteľom a šéfredaktorom jednotlivých médií, aby obnovili naštrbenú dôveru svojich divákov, poslucháčov, či čitateľov. Výsledky skúmania zverejníme začiatkom februára 2017.

Redakciu informovali Alena Krempaská a Peter Weisenbacher zo Slovak Political Watchdog.