Stuttgart 3. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thomas Kienzle)

Ferdinand Piëch urobil to, čo nedávno sľúbil. Predal väčšinu svojich akcií v spoločnosti Porsche SE. Napriek tomu zostal v nej. Akcie ponúkol za miliardy eur strešnej spoločnosti Porsche SE, pod ktorú patrí aj Volkswagen. Podiel teraz pripadne členom rodín Porscheovcov a Piëchovocov.

Na snímke Ferdinand Piech

Informoval o tom dnes v Stuttgarte finančný holding firmy. Doteraz mal Piëch v holdingu podiel 14,7 %, ale holding znovu zostane väčšinovým vlastníkom akcií s hlasovacím právom vo Volkswagene, lebo na jeho vplyve v skupine sa prakticky nič nemení, dochádza len k vnútornej zmene vlastníctva akcií.

Porsche SE je od roku 2007 čisto účastinnou spoločnosťou bez konkrétneho vplyvu na výrobu automobilov.

Vo Volkswagene, najväčšom podniku skupiny, však vplyv rodín Porscheovcov a Piëchovcov je rozhodujúci. Prostredníctvom strešnej spoločnosti Porsche SE, v ktorej obe rodiny držia väčšinu akcií, ju môžu riadiť.

V kontrolnom grémiu Porsche SE je predsedom bratranec Wolfgang Porsche. Medzi oboma rodinami došlo nedávno k napätiu. Podľa správ v tlači sa chceli Porscheovci zbaviť patriarchu Piëchov tým, že mu už nepredĺžia mandát. Piëch však v polovici marca ponúkol svojim odporcom veľkú časť svojich akcií. Porscheovci ponuku prijali. Vďaka tomu Ferdinand Piëch zostal členom dozornej rady Porsche SE aj naďalej.

Finančný holding Porsche SE s 30 pracovníkmi už nemá nijaký priamy vzťah k výrobe športových a terénnych vozidiel spoločnosti Porsche AG, ktorá je 100-% dcérou Volkswagenu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.