Praha 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

Jednou z obetí pondelňajšieho teroristického útoku v Berlíne je aj občianka Českej republiky, ktorá v Nemecku dlhodobo žila s manželom. Vo štvrtok večer o tom informovalo české ministerstvo zahraničných vecí

Ide o prvú českú obeť terorizmu v Európe, konštatoval web Novinky.cz.

Ľudia kladú kvety neďaleko miesta v utorok 20. decembra 2016, kde nákladné auto v pondelok narazilo do davu ľudí na vianočných trhoch v Berlíne. Dvanásť osôb zahynulo po tom, ako nákladné auto v pondelok vošlo na vianočné trhy v centre nemeckej metropole BerlínĽudia kladú kvety neďaleko miesta v utorok 20. decembra 2016, kde nákladné auto v pondelok narazilo do davu ľudí na vianočných trhoch v Berlíne. Dvanásť osôb zahynulo po tom, ako nákladné auto v pondelok vošlo na vianočné trhy v centre nemeckej metropole Berlín

“Dúfal som, že sa český občan v Európe nikdy nestane obeťou teroristického útoku. Som zarmútený, že sa tak stalo teraz v dôsledku tohto odporného teroristického činu. V tejto ťažkej chvíli hlboko súcitím s rodinou zosnulej,” povedal minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek.

Informáciu o úmrtí Češky dostalo veľvyslanectvo ČR vo štvrtok večer od rezortu nemeckej diplomacie. Český veľvyslanec o tom okamžite upovedomil jej rodinu.

Na českú ambasádu sa po útoku obrátil manžel zosnulej a ohlásil, že po nej pátra. Dodal, že v čase útoku mohla byť na vianočnom trhu na námestí Breitscheidplatz alebo v jeho okolí. Muž následne v súčinnosti s českými úradmi poskytol nemeckej polícii identifikačné údaje a umožnil odobrať vzorky DNA.

Obaja manželia žili dlhodobo v Nemecku, žena od roku 2014 pracovala v Berlíne v logistickej firme.

Minister Zaorálek sa k prípadu vyjadrí dnes na tlačovej konferencii.

Nemeckí vyšetrovatelia podozrievajú zo spáchania teroristického útoku kamiónom, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a takmer 50 zranených, 24-ročného Tunisana Anisa Amriho. Češka je po Izraelčanke a Talianke jeho treťou zahraničnou obeťou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.