Tapanatepec 28. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Rebecca Blackwell)
 
V meste Tapanatepec v sobotu skupinka migrantov napadla muža pri rozdávaní jedla a vody.

Ilustračné foto

V tábore migrantov zo Strednej Ameriky, ktorí cez Mexiko prechádzajú k južnej hranici USA vypukol nepokoj. Informoval o tom šéf bezpečnosti mesta Tapanatepec Raul Medina Melendez. Podľa neho niektorých rozrušilo, keď sa ich v sobotu večer muž s megafónom pokúšal zoradiť a presvedčiť ich, aby počkali, kým sa dostanú na radu, keď im zástupcovia mesta rozdávali sendviče a vodu. Nespokojní ľudia z davu muža začali napádať a on sa pokúsil pred nimi utiecť. Rozšírila sa pritom falošná správa, že na úteku zo sebou zobral dieťa, aby sa pred útočníkmi ochránil. Migranti muža dobehli a zbili. Polícia však zakročila a muža hospitalizovali.
Niektorí migranti sa v nedeľu ujali slova a s pomocou mikrofónu pokarhali tých, čo v sobotu zaútočili, a vyzvali na lepšie správanie sa.
Skupinu tvorí približne štyritisíc ľudí a v meste Tapanatepec si oddýchli počas svojej dlhej púte k USA. Momentálne sa nachádzajú asi 1 600 kilometrov od hraničného priechodu v texaskom McAllene.
Väčšina migrantov je rozhodnutá ísť ďalej a to aj napriek ponuke útočiska od mexického prezidenta. Enrique Peňa Nieto v piatok oznámil začatie programu, v rámci ktorého sľubuje útočisko, zdravotnícku starostlivosť, vzdelanie a pracovné miesta pre tých, čo sa rozhodnú zostať na juhu Mexika, v štátoch Chiapas alebo Oaxaca. Zatiaľ sa podľa mexického ministerstva vnútra zapojilo do programu 111 osôb.
 
Príspevok Medzi migrantmi smerujúcimi do USA sa stupňuje napätie zobrazený najskôr Hlavné správy.