Medzi asi 90 kandidátmi na predsedu kraja je iba osem žien

Bratislava 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Predsedami samosprávnych krajov sa chce stať výrazne menej žien ako mužov. Z približne 90 kandidátov je žien iba osem. Dva kraje dokonca nemajú ani jednu ženskú kandidátku na predsedu. Sociologička Zuzana Kusá za tým vidí menšiu ochotu žien obetovať väčšinu svojho času politickým rokovaniam či hľadaniu podpory.
Ilustračné foto

“Žena môže mať záujem kandidovať, ale v politike musíte mať podporu. A na vytvorenie akejsi vzájomnosti musíte obetovať veľa času. Pre ženy je to ťažšie, ešte stále viac času venujú rodine ako zákulisným dohodám. Sedávať v zákulisných kluboch nie je pre každého náplňou života,” povedala pre TASR.
Situácia sa však už trochu mení. Dnešné mladé ženy už nie sú podľa Kusej tak viazané tým, čo povie okolie alebo názorom, že sú zlým človekom, ak sa nevenujú len rodine. “Je šanca, že v mladšej generácii bude lepšie rozdelenie času medzi obomi pohlaviami,” doplnila.
Ani jedna žena nekandiduje v Trnavskom a Prešovskom kraji. Najvyšší počet kandidátok sa prihlásilo v Trenčianskom kraji (3). Ostatné kraje zaregistrovali po jednej kandidátke.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.