Moskva 10. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Astafyev/RIA-Novosti, Government Pool Photo via AP)
 
Ruský premiér Dmitrij Medvedev v piatok počas pracovnej návštevy na Ďalekom východe upozornil, že ďalšie posilnenie sankcií proti Rusku možno považovať za “vyhlásenie obchodnej vojny”.

Na snímke ruský premiér Dmitrij Medvedev

V príhovore k zamestnancom miestnej Kronockej prírodnej rezervácie Medvedev podľa agentúry RIA Novosti varoval, že “na túto vojnu bude nutné reagovať – ekonomickými, politickými a v prípade potreby aj inými metódami. Naši americkí priatelia si toho musia byť vedomí”.
Medvedev pripustil, že “sankcie tak či onak majú vplyv na ekonomiku krajiny vrátane výmenného kurzu.
V príhovore premiér ďalej pripomenul, že “posledných sto rokov Rusko existovalo v podmienkach stáleho tlaku sankcií”, ktorého cieľom podľa neho bolo “vyradiť ho spomedzi silných konkurentov na medzinárodnej scéne”.
Podľa Medvedeva sa Rusko začiatkom 20. storočia “rozvíjalo nie tak zle” a bez ohľadu na všetky ťažkosti sovietskej éry “boli obdobia rýchleho rastu, čo sa mnohým nepáčilo – najmä Spojeným štátom a niektorým ich spojencom”. “Ani teraz sa (na tom) nič nezmenilo,” poznamenal Medvedev.
Ako príklad nečestnej hospodárskej súťaže Medvedev uviedol obmedzenia, ktoré sa Spojené štáty snažia zaviesť v oblasti dodávok ruského zemného plynu do Európy, aby tam mohli predávať svoj skvapalnený zemný plyn.
Medvedev pripomenul, že podobne sankčné ochranné opatrenia uplatňujú Spojené štáty aj proti Číne. “Číňanom sa to samozrejme nepáči. Nikomu sa to nepáči – a našou úlohou je vzdorovať všetkým týmto opatreniam”.
Medvedevove slová sú reakciou na stredajšie oznámenie amerického ministerstva zahraničných vecí USA, podľa ktorého Washington dospel k záveru, že Rusko použilo nervovoparalytickú látku novičok na otrávenie bývalého ruského tajného agenta Skripaľa a jeho dcéry Julije. Upozornilo, že v priebehu tohto mesiaca budú preto nasledovať sankcie.
Podľa predchádzajúcich správ v médiách by tieto sankcie mali začať platiť “niekedy okolo 22. augusta”.
Rusko kritizovalo avizované plány Spojených štátov a upozornilo, že ešte viac poškodia dvojstranné vzťahy. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že Moskva bude pracovať na odvetných opatreniach. Dodala, že “ultimáta voči Rusku sú neužitočné”.
 
Príspevok Medvedev prirovnal avizované americké sankcie k obchodnej vojne zobrazený najskôr Hlavné správy.