Zlín 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Medveď v noci na nedeľu potrhal päť oviec a poškodil včelín v českej obci Horní Jasenka, okres Vsetín. Zviera tiež zlomilo čerešňový strom. Škody boli vyčíslené celkom na 23.000 tisíc korún (893 eur). Informoval o tom Český rozhlas (ČRo) s odvolaním sa na policajné zdroje

Ilustračné foto

Je pravdepodobné, že ide o medveďa, ktorého ľudia v polovici septembra videli v okresoch Vsetín a Zlín. K ľudským obydliam ho pred zimou láka bohatá úroda ovocia. Na výskyt medveďa a roztrhané ovce upozornili mestskí strážnici.
“Prijali sme tiež druhé oznámenie o zničených úľoch a ohradách pre ovce v obci Bystřička vo vsetínskom okrese,” uviedla policajná hovorkyňa Monika Kozumplíková. Oba prípady policajti preverujú.
Medvede sa podľa odborníkov potrebujú pred zimou vykŕmiť, preto zostupujú z lesov do ovocných sadov. Výskyt medveďa v česko-slovenskom pohraničí je však bežný. Zoologička Dana Bartošová z regionálneho pracoviska Správy CHKO Beskydy v Rožnove pod Radhoštěm povedala, že sa v oblasti pohybujú zhruba dva medvede.
“Poškodení majú nárok na náhradu škody, sme teraz na mieste a robili sme šetrenie o pôvodcovi škody,” uviedla Bartošová. Udalosť podľa nej súvisí tiež s rozptýleným osídlením Valašska. “Medveď si trúfne k osamoteným chalupám, to bol aj prípad Horní Jasenky,” uviedla zoologička.
Ľudia pohybujúci sa v lesoch by si podľa jej slov mali dať pozor a neprechádzať napríklad húštinou. Chovatelia by teraz mali lepšie zabezpečiť svoje hospodárske zvieratá, zatvárať ich na noc či použiť ohradníky. Medvede sa teraz podľa nej budú zrejme ešte v oblasti pohybovať a hľadať si potravu až do začiatku zimy.
 
Príspevok Medveď v okrese Vsetín napáchal škody za 23.000 korún zobrazený najskôr Hlavné správy.