Cambridge 19. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:pxhere)
 
Vedci Harvardskej univerzity zverejnili výsledky výskumu, podľa ktorého nadmerné pitie sódovky a ďalších sladkých nápojov zvyšuje riziko skorej smrti. V novom výskume vedci ukázali, že existuje spojenie medzi pitím sladkých nápojov a predčasným úmrtím z dôvodu rakoviny, choroby ciev alebo srdca

Ilustračné foto

Ako uvádzajú odborníci, ľudia, ktorí pijú 3 alebo 4 poháre sódovky týždenne, umierajú o 6 percent častejšie ako , ktorí ju vôbec nepijú.
Ukázalo sa, že každodenné pitie sladkých nápojov zvyšuje riziko smrti o 14 percent kvôli jednému poháru sódy denne, ak človek pije dve až štyri riziko sa zvyšuje o 21 percent.
Vedci dospeli k tomuto názoru, keď analyzovali údaje, ktoré boli získané v čase od 1980 roku do 2014 v rámci projektov Health Professionals Followup Study a National Health and Nutrition Examination Survey. Zúčastnilo sa ich viac ako 100 tisíc medikov, ktorí súhlasili s dlhodobým pozorovaním ich zdravia.
 
Príspevok Medici zistili, aké spojenie existuje medzi predčasným úmrtím a pitím sódovky zobrazený najskôr Hlavné správy.