Čortkiv, Ukrajina, 7. februára 2018 (HSP/Foto: Screenshot Cenzor.net)

Na Ukrajine vypukol nový mediálny škandál, ktorý hneď otriasol celou krajinou a spôsobil skutočný výbuch v novinách a na sociálnych sieťach. Milióny Ukrajincov diskutujú o tejto kauze. Šéfredaktorka novín Čortkivskij visnik /mesto Čortkiv, Ternopoľská oblasť, Západná Ukrajina/ v redakčnom úvodníku vysvetlila, že Židia uchopili celú moc v krajine a sú vlastne všade…
Na snímke titulok článku

Redakčný úvodník mal „symbolický“ titulok: „Judovia alebo Židia?“ Ako prvý na tento článok upozornil ukrajinský portál Cenzor.net. Hneď sa ozval aj riaditeľ Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinskij, ktorý na svojej Facebookovej stránke tvrdo kritizoval informácie uvedené v článku a samotnú autorku.
Pod článkom je podpis šéfredaktorky Marjany Poljanskej. Dolinskij prízvukuje, že podľa autorky článku je na Ukrajine „až priveľa Židov“. Poljanskaja zdôrazňuje, že „Židia boli vždy tam, kde sú peniaze, moc a výhody…“ Taktiež spochybňuje počet Židov, ktorí zahynuli v období holokaustu: „Najprv Židia tvrdili, že počas Druhej svetovej vojny zahynulo 800 tisíc Židov a potom sa toto číslo stále zvyšovalo. S každým sa rokom počet zabitých predstaviteľov židovského národa zvyšoval,“ vysvetľuje autorka článku.
Eduard Dolinskij poukazuje na to, že autorku článku znechucuje to, že Izrael neuznal, že na Ukrajine bol hladomor, aj keď, ako prízvukuje Poljanskaja, celý civilizovaný svet to uznal. „V súčasnosti pozorujeme, ako sa Židia usalašili na všetkých poschodiach moci v mnohých krajinách sveta. Sú tu sami Židia: Trump, Merkelová, Saakašvili, Chirac, Sarkozy, Berlusconi, Trumen, Lincoln a ešte veľa prezidentov – sú to všetko Židia,“ tvrdí vo svojom článku Poljanskaja.
Poukazuje na to, že takmer celé súčasné vedenie Ukrajiny – to sú Židia: „Porošenko /Wajzman, Walzman/ – typicky predstaviteľ židovskej národnosti, ktorý, ako sa zistilo, oveľa viac myslí na vlastné výhody a nie na našu krajinu. Timošenková /Kapitelman/ – Židovka, Jaceňuk – Žid, Grojsman – Žid, čo sa týka Rabinoviča, tak za všetko hovorí samotné jeho priezvisko,“ komentuje Marjana Poljanskaja.
V závere svojho článku autorka robí záver, že vlastne Židia ani príliš nemôžu za tie problémy, ktoré trápia a ničia Ukrajinu: na vine sú samotní Ukrajinci, ktorí, podľa jej slov, „umožňujú rôznym Židom, Rumunom, Poliakom, Američanom diktovať podmienky.“ Novinárka ponúka aj recept: „Východisko je jedno: Ukrajina potrebuje vodcu – Ukrajinca, skutočného gazdu, nacionalistu, nosiča čistého ukrajinského jazyka, čestného a zodpovedného Ukrajinca,“ uzatvára svoj článok šéfredaktorka Čortkivského visnika Marjana Poljanská.
Najnovší škandál iba začína naberať na obrátkach. Drvivá väčšina médií a ľudí na sociálnych sieťach však už teraz razantne odsúdila tento článok novinárky zo Západnej Ukrajiny.
Eugen Rusnák