Holandsko 9. Marca 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-)Peter Dejong

Krajnepravicová holandská Strana pre slobodu dostala finančnú podporu z USA, čo týždeň pred voľbami chápu ako “vplyv amerických peňazí”, píšu noviny New Yourku Times s odvolaním sa na informácie o tom, aké finančné prostriedky dostali rôzne politické sily tohto kráľovstva.

Na snímke Geert Wilders

Podľa informácií novín dostávala Strana pre slobodu, ktorej predseda je populárny politik Geert Wilders, počas dvoch rokov podporu od amerického spisovateľa Davida Horowitza, ktorý je aj politickým činiteľom, aj prívržencom krajne-pravicových pohľadov. Noviny zmieňujú, že v roku 2015 odovzdal holandskej strane 120 tisíc dolárov, čo v tomto roku tvoria najväčšiu súkromnú finančnú pomoc politickému systému Holandska.

Okrem toho vyšlo na známosť, že dve konzervatívne mimovládne organizácie s pravicovými sklonmi – Gatestone Institute s hlavným stanom v New Yorku a americké oddelenia International Freedom Alliance – platili Wildersovi lietadlo, hotel a ďalšie náklady v čase, keď v roku 2016 navštevoval spojené štáty.

Podľa amerických štandardov, ako hovoria noviny, je publikovaná suma podpory pomerne “skromná”, niektorí ľudia v Holandsku to však vidí ako “americké zasahovanie a hrozbu pre národnú suverenitu”.

“To je zahraničné zasahovanie do našej demokracie. Nemysleli sme si, že ľudia z iných krajín budú mať záujem na našej politike,” povedal predstaviteľ holandskej Socialistickej stany Ronald Raak o zahraničnej podpore svojim oponentom v Holandsku.

Strana pre slobodu je v Holandsku známa svojimi liberálnymi pohľadmi na ekonomické otázky a tvrdou politikou voči imigrácii. Líder tejto strany Geert Wilders sa stal známym kvôli svojej tvrdej protiislamské rétorike. Parlamentné voľby sa budú v Holandsku konať 15. marca.