Washington 4. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/PA-Victoria Jones)

Ministerstvo spravodlivosti USA rozhodlo, že spoluzakladateľ Wikileaks nebude obvinený za svoju úlohu pri zverejnení niektorých tajných materiálov CIA, informovali noviny Politico s odkazom na amerického úradníka a oboznámené zdroje

Na snímke Julian Assange

Podľa informácií novín sa štátnym zástupcom nepodarí vzniesť nové obvinenia proti Assangemu kvôli niekoľkým dôvodom, medzi ktorými je nedostatok času na ich vznesenie – podľa zákona o vydaní je obvinenie nutné vzniesť do 60 dní od doby prvého odsúdenia. Ďalším dôvodom je vysoká utajenosť zverejnených materiálov CIA.

Uvádza sa, že prerokovávanie podobných prípadov pred súdom hrozí ešte väčším rozšírením tajných dokumentov CIA. Navyše samotné CIA nikdy oficiálne nepotvrdilo pravosť zverejnených dokumentov.

“Niet pochýb, že existujú také prípady o únikoch, na základe ktorých nie je možné informátora obviniť, pretože informácie sú natoľko tajné, že k dokázaniu viny pred súdom by museli priznať ich pravosť,” oznámil novinám bývalý asistent štátneho zástupcu pre národnú bezpečnosť Ministerstva spravodlivosti USA Mary McCord.

Prípad Juliana Assange

Assange je známy vďaka publikáciám, ktoré odhalili činnosť USA počas vojenských operácií v Afganistane a Iraku vrátane vraždenia civilistov. Týkali sa tiež podmienok, v ktorých prebývajú väzni vo väznici Guantanamo na Kube.

Assange bol v roku 2010 vo Švédsku obvinený zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. Novinár odmietal všetky obvinenia. Podľa neho ženy, ktoré ho zažalovali, to urobili kvôli pomste a tlaku úradov. Od júna roku 2012 sa ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Bál sa totiž, že bude vydaný do škandinávskej krajiny.

Ráno 11. apríla 2019 bol Assange zadržaný na základe zatykača z roku 2012, kedy sa nedostavil na súd, a tiež na žiadosť úradov Švédska a Spojených štátov. Súd v Londýne zistil, že Assange tiež porušil podmienky pre prepustenie na kauciu a odsúdil spoluzakladateľa internetového portálu WikiLeaks na 50 týždňov väzenia.

Obžalovaný zatiaľ zostáva vo väzbe. Veľká Británia požiadala Spojené štáty, aby poskytli všetky potrebné dokumenty na jeho vydanie, a to do 12. júna.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj