Brusel 13. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Európskou úniou plánované obmedzenia obsahu toxínov v umelých hnojivách, ktoré majú ochrániť ľudské zdravie, môžu poskytnúť Rusku “faktický monopol” na tomto trhu a moc nad potravinárskymi zdrojmi Európy, píše The Daily Telegraph

Ilustračné foto

V Európskej komisii začala záverečná fáza rokovaní o obmedzení obsahu v hnojivách kadmia, ktoré podľa výskumov spôsobuje zlyhanie orgánov a neplodnosť a býva tiež príčinou artritídy.
Odporcovia tohto opatrenia, o. i. Národná únia farmárov Veľkej Británie, zároveň tvrdí, že tieto obmedzenia umožnia ruským dodávateľom dobyť trh, pretože ich konkurenční výrobcovia zo severnej Afriky a Číny majú vyšší obsah kadmia v hnojivách.
“Ak budú tieto obmedzenia uplatnené, vznikne reálne nebezpečenstvo toho, že Rusko získa faktický monopol na európskom trhu hnojív a veľkú moc nad našimi potravinovými zdrojmi,” povedal v rozhovore pre The Daily Telegraph zdroj v oblasti výroby hnojív.
Národná únia britských farmárov už skôr varovala, že Európa sa môže stať “mimoriadne závislou na Rusku v dodávkach fosfátov” a vyzvala EÚ, aby zaujala “rozumný” postoj, ktorý zaručí, že sa farmári neocitnú v nevýhodnej situácii.
 
Príspevok Médiá: Nové pravidlá EÚ dajú Rusku moc nad európskym potravinárskym trhom zobrazený najskôr Hlavné správy.