Bratislava 12. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Po zadržaní a zverejnení údajných páchateľov a sprostredkovateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa médiá zamerali na ich možné prepojenie s kauzami v minulosti. Obvinená Alena Zs. bola svedkyňou v prípade úkladnej vraždy hurbanovského exprimátora Lászlóa Basternáka, ktorého zabitie si podľa TV Joj niekto objednal

Na snímke Alena Zs. obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka

Bývalého hlavného kontrolóra, primátora Hurbanova a poslanca za Nitriansky samosprávny kraj Basternáka zavržadili brutálnym spôsobom pred ôsmimi rokmi. Z vraždy boli podozrivé skupiny z podsvetia, polícii sa však podarilo dolapiť vraha – Štefana Kaluza. Objednávateľ zostal nevypátraný.
Kaluz navyše na súde tvrdil, že on nebol vrahom. “To je obhajobná argumentácia na takej mentálnej úrovni, že to nemohol zniesť ani váš obhajca a radšej sa obhajoby zriekol, aby sa nemusel blamovať,” uviedol k prípadu sudca Najvyššieho súdu NR SR.
“Z uvedeného je ďalej zrejmé, že na tomto skutku participovali aj ďalšie osoby, o čom svedčia viaceré veľmi silné indície, pokiaľ ide o ich účasť na mieste činu a v jeho blízkom okolí v čase spáchania tohto skutku, respektíve krátko predtým a v neposlednom rade aj následne vykonané podozrivé finančné prevody a hotovostné výbery,” uvádza sa v rozsudku.
Médiá (TV Joj, aktuality.sk) v tejto súvislosti hovoria o možnom zapojení Aleny Z. obvinenej v prípade vraždy Jána Kuciaka. Alena bola svedkom na pojednávaní pred 7 rokmi. V minulosti sa podieľala na kampani protikandidáta zavraždeného Lászlóa Basternáka, v miestnom kultúrnom dome sa dokonca osobne zúčastnila stretnutia s občanmi.
Jednou z hlavných vyšetrovacích verzí tohto prípadu bolo v  minulosti, že vraždu si objednala mafiánska skupina sýkorovcov. Objednávateľa sa však napokon usvedčiť nepodarilo. “Trestné stíhanie vo vzťahu k objednaniu úkladnej vraždy Lászlóa Basternáka bola 26. 1. 2012 prerušená, pretože nebolo možné vzniesť obvinenie voči konkrétnej osobe,” informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
 
 
Príspevok Médiá: Meno Aleny Zs. sa objavilo aj v súvislosti s prípadom vraždy primátora Hurbanova zobrazený najskôr Hlavné správy.