Tokio 29. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Vo februári Japonsko doviezlo 337 000 kilolitrov (alebo 76 000 barelov) za deň iránskej ropy v porovnaní s 712 000 kilolitrami o rok skôr. Informoval o tom Bloomberg s odkazom na údaje ministerstva financií Japonska

Ilustračné foto

Pritom Japonsko nekupovalo iránsku ropu od novembra 2018 do januára 2019.
Predtým riaditeľ Japonskej ropnej asociácie Takashi Tsukioka vyhlásil, že dodávky ropy v apríli budú ťažké, ak Spojené štáty nepredĺžia Japonsku výnimku zo sankcií ohľadom Iránu.
Japonsko vo februári doviezlo 5,67 miliónov kilolitrov saudskej ropy (o 6% menej ročne), 3,35 miliónov kilolitrov surovín zo Spojených arabských emirátov (o 5% viac ako v predchádzajúcom roku), 1,33 miliónov kilolitrov z Kuvajtu (nárast o 31%) a v Rusku nakúpilo Japonsko vo februári 687 000 kilolitrov, čo je o 12,5% menej ako pred rokom.
Spojené štáty v minulom roku obnovili sankcie proti Iránu, vrátane vývozu jeho ropy, keď jednostranne odstúpili od jadrovej dohody. Zostávajúce strany dohody, Rusko, Čína, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko, odmietli nasledovať príklad Spojených štátov a vytvárajú opatrenia, ktoré budú chrániť spoločnosti pred sekundárnymi sankciami USA za spoluprácu s Iránom. Pre osem krajín, vrátane Japonska, existujú výnimky, ktoré im umožňujú nakupovať ropu z Iránu v určitých objemoch.
 

Príspevok Médiá: Japonsko vo februári obnovilo nákup iránskej ropy zobrazený najskôr Hlavné správy.