Rijád 6. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Eitan Hess-Ashkenazi)

Oznámenie o tom, že systémy protivzdušnej obrany Saudskej Arábie zničili v novembri balistickú raketu Hútíov, keď prilietali k hlavnému mestu krajiny Rijádu, môžu byť klamlivé, píše sa v materiáloch novín New York Times.
Ilustračné foto

Na začiatku novembra sa uvádzalo, že na severovýchode Rijádu komplexy Patriot americkej výroby zostrelili raketu, podľa predpokladov iránskeho pôvodu, ktorú z územia Jemenu vypustili povstalci z radov Hútíov.
Avšak New York Times sa na základe analýz foto a video materiálov domnieva, že raketa prekonala protivzdušnú obranu a vybuchla neďaleko od letiska Rijáde. Redakcia uvádza, že nájdené úlomky neobsahovali prvky bojovej hlavice. Najpravdepodobnejšie sa, ako píše NYT, bojová hlavica počas letu oddelila od rakety, ktorá možno bola zasiahnutá protiraketovou obranou. Náboj ďalej letel a dopadol pri letisku. Na stránke sa uvádzajú dôkazy svedkov, ktorí hovorili o mohutnom výbuchu. Okrem toho zverejnili noviny družicové snímky, na ktorých je vidieť stmavenie na predpokladanom mieste výbuchu a fotografie zo zeme, na ktorých je vidieť dym.
New York Times pripomína, že už skôr prehodnotila americká vláda efektivitu Patriot. Počas vojny v Perzskom zálive Pentagon ohlasoval prakticky stopercentné zachytenie irackých rakiet sovietskej výroby R-17. Nasledujúce výskumy dokázali, že skoro všetky pokusy o zachytenie týchto rakiet boli neúspešné.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.