Varšava 22. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Poliaci mienia zvýšiť export svojich doplnkov stravy do strednej a východnej Európy, hovorí predsedkyňa poľskej Národnej rady doplnkov stravy a živín Katarzyna Suchoszeková v rozhovore pre denník Rzeczpospolita. Jedným z lákavých trhov je Česko i Slovensko.

Ilustračné foto

Podľa Suchoszekovej za doplnky stravy Česi a Slováci utratia o 20-30 % viac než Poliaci. Najpopulárnejšími doplnkami je probiotikum, horčík a prípravky na posilňovanie imunity, kostí, svalov a kĺbov. V období 2017-2020 najväčšiu perspektívu budú mať doplnky pre športovcov, čo je spojené s rastom obľuby aktívneho života. Pritom poľskí producenti plánujú zvýšenie exportu svojich výrobkov do krajín strednej a východnej Európy.
Pozitívnym vývojom je podľa Suchoszekovej samoregulácia odvetvia. „Pred rokom odvetvie doplnkov stravy prekonalo individuálne záujmy producentov a zaviedlo silné kontrolné opatrenie komerčných reklám,” hovorí Suchoszeková. Došlo k vytvoreniu Európskeho kódexu dobrej reklamnej praxe doplnkov stravy. Na každej reklame teraz je, že ide o „doplnok stravy”, postavy lekárov alebo lekárnikov zmizli a nevyskytujú sa žiadne vymyslené choroby, pred ktorými môže prípravok človeka ochrániť.
Odvetvie se ale stavia proti obmedzeniu predaja doplnkov stravy v lekárňach. Podľa Suchoszekovej to povedie k vytvoreniu šedej zóny, zníženiu daňových výnosov a ohrozí to príjmy lekárni. okrem toho spotrebitelia budú mať väčší problém vyberať si bezpečné produkty, pretože v lekárni sa môžu spoľahnúť na odbornú radu lekárnikov.
 

Príspevok Média: Česi a Slováci utrácajú za doplnky stravy viac než Poliaci zobrazený najskôr Hlavné správy.