Bratislava 8. marca (HSP/Teraz/Foto: screenshot youtube)

Včerajšia relácia na TA3 s podpredsedom Národnej rady SR a predsedom Mosta-Híd Béla Bugár a bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom pravdepodobne lámala rekordy sledovanosti. V relácii diskutovali aj o tzv. Mečiarových amnestiách, pre ktorých zrušenie chce Bugár presviedčať svojich koaličných partnerov. “Stačí len desať hlasov a bude deväťdesiat.” Mečiar naopak, počas celej relácii trval na tom, že jeho amnestie sú nezrušiteľné, inak by sme si sami podkopávali našu Ústavu

Mečiar trvá na nezrušiteľnosti amnestií, ktoré udelil v roku 1998 a týkajú sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS a s prípadom mala súvisieť aj smrť Róberta Remiáša.

Mečiar na margo toho povedal: “Ústavný súd povedal, že sú nezrušiteľné. Parlament nemá kompetencie zrušiť ich”, uviedol, pričom dodal, že celý prípad by skončil na európskom súde. Na otázku moderátora Bielika, že kto vlastne by sa odvolal proti takémuto rozhodnutiu, Mečiar s istotou povedal: “Ja to nemusím byť. Sú tu ľudia, ktorým záleží na právnom statuse tohto štátu.

“Bugár s Mečiarom nesúhlasil a tvrdil, že amnestie sa dajú zrušiť, čo podľa neho naháňa Mečiarovi strach: “Bránite sa, lebo sa aj máte čoho báť”, na čo Mečiar zareagoval slovami, že politici dnes hrajú o hlavu premiéra Roberta Fica a nie o jeho. “Ja sa nebojím, mne sa nič nestane”. Bugár na to zdôraznil, že “tu sa nehrá o hlavu pána Fica”, ale že ide predovšetkým o to, aby sa to dostalo do histórie a aby sa o tom mohli mladí ľudia učiť. Bugár si totiž myslí, že opätovné vyšetrovanie preukáže, kto konkrétne bol do únosu a možno aj do Remiášovej vraždy zapojený.

Unášala SIS alebo nie?

Následná téma únosu prezidentovho syna vyvolala ďalšie polemiky. Mečiar trvá na tom, že s tým SIS nemala nič spoločné, ale nevylúčil, že niekto z radov SIS mohol mať o tom informácie. Zároveň povedal, že svedok únosu Oskar Fegyveres mal dostať peniaze za obvinenie SIS z únosu. Svoju osobnú angažovanosť na únose Mečiar rázne odmieta a tvrdí, že on o tom “na rozdiel od prezidenta Kováča” nevedel. Ten podľa neho vedel, kedy a kto to urobí: “Prezident vedel, čo sme my nevedeli a nekonal”.

Na snímke Béla Bugár

Bugár mu na to odpovedal: “Na vašom mieste by som sa minimálne ospravedlnil. Hovoríte klamstvá, nezmenili ste sa.” Téma sa zvrtla aj na “lakomstvo” a túžbu po peniazoch. Podľa Mečiara bývalý zosnulý prezident “ľúbil peniaze”, na čo sa ho Bugár zastal a povedal: “Ak by to tak bolo, nemuseli sme mu prispievať na liečenie. Keby ľúbil peniaze, tak by nemal problém, ako ani vy teraz nemáte problém”. Bugár si je istý, že na únose sa podieľala SIS a argumentoval to tým, že je to podľa neho všetko “zadokumentované v spise”: “Toto sa nedá vymyslieť, nedá sa vymyslieť telefónne číslo, ktorým Lexa ako riaditeľ SIS telefonoval. Prečo nepoviete, že by už bolo načase amnestie zrušiť, a nech sa vyšetruje, keď sa nemáte čoho báť?”. Mečiar podľa Bugára amnestoval až 13 príslušníkov SIS, ktorí sa mali na únose podieľať, čo Mečiar odmieta.

Za smrť Remiáša žiada Bugár od Mečiara ospravedlnenie. Mečiar zasa, aby “nezneužívali tragédiu mladého človeka”

Bugár počas relácie viackrát vyzval Mečiara, aby sa ospravedlnil matke zosnulého Remiáša: “Nemyslíte si, pán Mečiar, že by bolo zadosťučinenie ospravedlniť sa?”, povedal Bugár. “Za čo?”, odvetil Mečiar. “Za to, čo sa stalo jej synovi. Bol zabitý. Ten výbuch bol narafičený”, povedal Mečiar, pričom sa odvoláva na dôkazy, ktoré vedú aj k SIS.

“Nezneužívajte tragédiu tohto mladého človeka. Neboli to štátne orgány”, reagoval Mečiar, pričom uviedol, že Remiášova smrť bola riadne vyšetrená a páchateľ je neznámy. “Ešte povedzte, že skutok sa nestal a šľak ma trafí!”, zareagoval Bugár.

Záznam z relácie si môžete pozrieť tu: