Šamorín 10. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Andrej Galica)

Slovenskí reprezentanti sa po svojich vystúpeniach na ME v krose v Šamoríne zhodli, že výkonnostný rozdiel medzi nimi a európskou elitou je evidentný. Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok však aj na základe ohlasov zahraničných účastníkov mohol vyhlásiť, že organizačne sa Slovensko minimálne vyrovnalo európskej špičke
Ilustračné foto

“Som veľmi rád, že sme sa ukázali ako organizátor, ktorý je schopný usporiadať takéto významné podujatie. Pridali sme slovenskú atletiku na zoznam organizátorov významných podujatí, na mapu európskej atletiky, pretože to je prvýkrát v histórii. Myslím si, že sme sa zhostili tejto úlohy dobre, v tomto výnimočnom areáli, ktorý máme v Šamoríne k dispozícii, sme pripravili podujatie, čo bolo naozaj veľmi pekné,” zhodnotil Korčok pre TASR.
Usporiadatelia sa museli postarať o rekordný počet 561 štartujúcich z rekordného počtu 37 krajín. Premiérovo sa konala súťaž miešaných štafiet. “Zástupcovia jednotlivých tímov aj prezidenti federácií sa zmieňujú o tomto šampionáte v superlatívoch. Máme veľmi pozitívne ohlasy aj z Európskej atletiky (EA) ako riadiacej organizácie. Už od prvých dní, ako sem prišli, od organizovania dopravy, že majú všetci športovci rovnaké a vysoko nadštandardné podmienky na bývanie aj z pohľadu EA, dobre a zaujímavo pripravenú trať, tak majú z toho dobrý pocit,” pokračoval prezident SAZ.
Nedeľný program uzavrel beh pre verejnosť, vďaka čomu si šampionátovú trať mohli vyskúšať tiež široké masy: “Je vidieť, že keď dostane možnosť aj taká malá krajina, ako je Slovensko, tak máme ľudí, ktorí sú schopní, šikovní a majú radi šport a dokážu organizovať aj veľké podujatie. Myslím si, že takýto kolektív sa zišiel pri slovenskej atletike v našom organizačnom tíme, ktorý spolupracuje už dlhší čas. Spoločne sme pripravovali už dva ročníky obnoveného mítingu Pravda-Televízia-Slovnaft aj iné podujatia. Osobne ma teší, že sme viac podporili bežecké hnutie, snáď využijeme popularitu behu. Najmä mladí vidia, že dávame príležitosť reprezentovať. Verím, že sa zhostia tejto šance a výsledky sa ukážu v budúcnosti.”
“Štafetu” po Šamoríne prebral holandský Tilburg, kde sa na budúci rok uskutoční 25. ročník ME v krose. “V tomto im dokážeme konkurovať, aby sme im dokázali konkurovať aj na poli pretekárskom, na to ešte potrebujeme nejaký čas,” dodal Korčok pre TASR.