Belfast 20. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Charles McQuillan)
 
Akákoľvek forma bariéry medzi Írskou republikou a Severným Írskom by bola nedodržaním Belfastskej dohody. Britská premiérka Theresa Mayová to povedala v piatok na návšteve britskej provincie Severné Írsko.

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka vo svojom prejave povedala, že si plne uvedomuje závislosť živobytia severoírskych obyvateľov od možnosti voľného cezhraničného pohybu tovaru, služieb a osôb, a to na dennej báze.
“Preto sme vylúčili tzv. tvrdú hranicu (po vystúpení Británie z EÚ),” ubezpečila. Každodenné cesty budú podľa nej naďalej bezproblémové, na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom nebudú žiadne kontroly ani podobná infraštruktúra.
Pojem tvrdých hraníc je podľa nej takmer nepredstaviteľný a v tejto oblasti musí zostať v platnosti bezproblémový cezhraničný styk. “Akákoľvek forma infraštruktúry je cudzím konceptom,” uviedla premiérka podľa spravodajskej stanice Sky News.
“Našou úlohou nie je riešiť brexit teoreticky, ale uspieť v praxi pre dobro našich ľudí,” pokračovala.
Severné Írsko v marci budúceho roka opustí EÚ spolu s Britániou, zatiaľ čo Írska republika zostane členom EÚ. Otázka budúceho režimu na ich spoločnej hranici patrí na rokovaniach o podmienkach tzv. brexitu, ktoré vedie Mayovej vláda s EÚ, ku komplikovaným, konštatovala agentúra DPA.
“Ako som povedala v deň, keď som spustila svoju kampaň za to, aby som sa stala líderkou konzervatívnej strany – proces odstúpenia bude zložitý a bude vyžadovať náročnú prácu, serióznu prácu a podrobnú prácu. A vláda túto prácu urobila,” zhodnotila s tým, že Londýn už má plán pre budúcnosť.
“Môžeme si vyrokovať nový vzťah s EÚ, ktorý funguje v našom spoločnom záujme. Taký, ktorý rešpektuje výsledok referenda, dáva nám kontrolu nad našimi peniazmi, našimi hranicami a našimi zákonmi,” dodala.
Mayová tiež ubezpečila, že jej vláda stojí za zmluvou uzavretou v roku 1998 a známou ako Veľkopiatková dohoda (Belfastská dohoda), ktorá je základom mierového procesu v Severnom Írsku a ktorou sa skončili desaťročia nábožensky motivovaného konfliktu v tomto regióne. Na tejto dohode je založený systém vlády Severného Írska. Dohoda tiež vytvorila rad inštitúcií medzi Severným Írskom a Írskou republikou a medzi Spojeným kráľovstvom a Írskou republikou.
Podľa plánu britskej vlády, prijatého na nedávnom zasadnutí vo vidieckom sídle Chequers, má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu.
 
Príspevok Mayová v Belfaste obhajovala svoj pohľad na brexit a upokojovala situáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.