Londýn/Washington 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Britská premiérka Theresa Mayová uvítala vyhostenie 60 ruských diplomatov zo Spojených štátov v reakcii na otravu bývalého ruského špióna v Británii, uviedla vo štvrtok agentúra DPA.

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Mayová to povedala americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi počas spoločného telefonického rozhovoru. Spojené štáty podľa nej priniesli “veľmi silnú odpoveď”, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom britskou vládou.
Premiérka ďalej ocenila aj rozsah medzinárodného konania, pričom poznamenala, že za vyhostenie diplomatov za doposiaľ vyslovilo 26 krajín. Podľa oficiálneho vyhlásenia Bieleho domu sa dvojica politikov zhodla na dôležitosti rozloženia ruských špionážnych sietí v Británii a USA.
Rozhodnutie o vyhostení ruských diplomatov prijalo viacero štátov sveta v reakcii na prípad bývalého plukovníka ruskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorého 4. marca spolu s jeho dcérou Julijou našli v anglickom meste Salisbury v bezvedomí s príznakmi otravy.
Podľa Británie je za útokom na Skripaľovcov s veľkou pravdepodobnosťou Rusko, ktoré pritom údajne použilo nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Rusko tieto tvrdenia rozhodne odmieta. Britská strana zatiaľ nepredložila žiadne dôkazy.
Na znak solidarity s Londýnom v pondelok celý rad členských štátov EÚ, ako aj Ukrajina, USA, Kanada a Austrália oznámili, že tiež vyhostia ruských diplomatov. Rusko avizovalo, že tento akt nezostane bez odpovede.
 
Príspevok Mayová telefonovala s Trumpom; ocenila vyhostenie ruských diplomatov zobrazený najskôr Hlavné správy.