Londýn 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Britská premiérka Theresa Mayová sa stretne s európskymi lídrami a predstaviteľmi EÚ, s ktorými bude rokovať o záchrane dohody o tzv. brexite. Informovala o tom v utorok stanica BBC

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Mayová bude hovoriť s holandským premiérom Markom Ruttem a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou po tom, ako došlo k odkladu konečného hlasovania britských zákonodarcov o danej dohode.
Šéfka britskej vlády vyhlásila, že potrebuje “ďalšie záruky” ohľadom hraničného plánu Severného Írska na to, aby získala podporu v dolnej snemovni.
Predseda Európskej rady Donald Tusk trvá na tom, aby EÚ “znovu neprejednávala”, uviedol však, že lídri budú diskutovať o tom, ako “pomôcť pri ratifikovaní Británie”.
Britská ministerka práce a dôchodkov Amber Ruddová povedala, že ďalšie rokovania s Bruselom sa budú zameriavať na otázku írskych hraníc, ktorá podľa Mayovej spôsobuje “značné znepokojenie” v radoch poslancov.
Mayovej náhly obrat do protismeru – po opakovaných prísľuboch, že hlasovanie sa uskutoční – prinútil lídra labouristov Jeremyho Corbyna, aby požiadal na utorok trojhodinové mimoriadne rokovanie.
Hlavný konzervatívny stúpenec brexitu Jacob Rees-Mogg uviedol, že Mayovej chýba “guráž” na to, aby poslancom predložila svoju “nedoručiteľnú” dohodu.
Na dohodu o brexite nie je stanovený žiadny termín, avšak britská premiérka naznačila, že konečným termínom pre dané hlasovanie je 21. január.
 
Príspevok Mayová sa stretne s lídrami EÚ, bude s nimi rokovať o záchrane dohody zobrazený najskôr Hlavné správy.