Londýn 24. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jack Taylor)

Kancelária britskej premiérky Theresy Mayovej dnes vyhlásila, že v prípade rokovaní o brexite bude rešpektovať rozhodnutie britského najvyššieho súdu

Ten dnes odsúhlasil, že britská vláda musí na spustenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie získať najprv súhlas parlamentu.

Na snímke britská premiérka Theresa MayováNa snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Rešpektujeme rozhodnutie najvyššieho súdu, a parlamentu čoskoro predložíme naše ďalšie kroky,” uviedla kancelária vo vyhlásení. Zároveň však pripomenula, že Briti si odchod z EÚ odhlasovali v júnovom referende, a na tomto fakte sa ani po dnešnom rozhodnutí súdu nič nemení.

Nutnosť hlasovania o brexite v parlamente dnes odhlasovala väčšina z 11 členov najvyššieho súdu, a to v pomere 8 ku 3. Súd zároveň jednomyseľne rozhodol, že brexit nie je nutné prekonzultovať so Škótskom, Walesom a Severným Írskom.

Dnešné rozhodnutie súdu zvyšuje nádeje medzi politikmi orientovanými na EÚ, že sa im podarí zmäkčiť podmienky odchodu Spojeného kráľovstva z Únie. Aktivisti kampane za odchod namietajú proti verdiktu súdu a tvrdia, že parlament by nemal mať moc zvrátiť vôľu voličov, ktorí vo vlaňajšom referende 23. júna rozhodli o brexite, čiže odchode Británie z 28-člennej Únie.

Mayová pôvodne chcela pri aktivovaní článku č. 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa dva roky trvajúce oficiálne rokovania s EÚ o brexite, využiť stáročia starú právomoc, známu ako kráľovská výsada. Táto právomoc – tradične prináležiaca panovníkovi – povoľuje robiť rozhodnutia o zmluvách a ďalších záležitostiach bez hlasovania parlamentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.