Londýn 7. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/PA-Christopher Furlong)
 
Britská premiérka Theresa Mayová priznala, že stratégie jej vlády zamerané na schválenie dohody o brexite v britskom parlamente neboli úspešné. Ako uviedla vo vyhlásení v sobotu večer, vyhliadky na to, že by poslanci podporili už trikrát odmietnutú rozvodovú dohodu s EÚ “v blízkej budúcnosti”, sú len malé. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Len niekoľko dní pred aktuálnym termínom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie – v piatok 12. apríla – Mayová tlačí na opozičných poslancov, aby jej pomohli nájsť kompromisnú dohodu. Voliči podľa nej “očakávajú, že ich politici budú spolupracovať, keď si to vyžaduje národný záujem”.
Po treťom neschválení dohody o vystúpení, ktorú Mayová dosiahla s Úniou, v Dolnej snemovni britského parlamentu pozvala premiérka opozičnú Labouristickú stranu tento týždeň na rozhovory o alternatívach v snahe zabrániť chaotickému, neriadenému brexitu bez dohody. Po troch dňoch rokovaní však k dohode nedospeli a labouristi obvinili Mayovej konzervatívnu vládu, že neponúka skutočnú zmenu.
“Dosiaľ som nezaregistroval žiadnu veľkú zmenu v postoji vlády,” povedal v sobotu šéf labouristov Jeremy Corbyn. Podľa vlastných slov čaká na to, kým Mayová posunie svoje “červené línie” ohľadom brexitu.
Labouristi podporujú miernejšiu formu brexitu než britská vláda. Spojené kráľovstvo by podľa nich malo zostať užšie naviazané na obchodné pravidlá EÚ a zachovať si únijné normy v oblastiach ako práva zamestnancov a ochrana životného prostredia.
Británia by mala odísť z EÚ budúci piatok, ak Mayová nezíska ďalší odklad termínu brexitu od Únie, ktorá už súhlasila s jeho odložením z pôvodného termínu 29. marca.
Mayová momentálne žiada o odklad na 30. júna – v nádeji, že dosiahne s labouristami kompromis a presadí v parlamente dohodu v najbližších týždňoch.
“Čím dlhšie to potrvá, tým väčšie je riziko, že Spojené kráľovstvo ani nikdy (z EÚ) nevystúpi,” uviedla Mayová v sobotňajšom vyhlásení.
Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej plánuje ponúknuť opozičným labouristom uzákonenie colnej dohody s Európskou úniou v snahe presvedčiť ich, aby podporili dohodu o brexite. Informovali o tom nedeľňajšie noviny The Sunday Times
“Na základe nového plánu by premiérka ponúkla úpravu vládneho zákona o vystúpení (Spojeného kráľovstva z EÚ), aby zakotvila v zákone colnú dohodu,” napísal nedeľník. Hovorkyňa Mayovej úradu sa k nej odmietla vyjadriť, uvádza agentúra Reuters.
Mayová vo vyhlásení zverejnenom v sobotu večer priznala, že stratégie jej vlády zamerané na schválenie dohody o brexite v britskom parlamente neboli úspešné. Podľa jej slov sú vyhliadky na to, že by poslanci podporili už trikrát odmietnutú rozvodovú dohodu s EÚ “v blízkej budúcnosti”, len malé.
Súčasne obhajovala svoje rozhodnutie rokovať o kompromise s hlavnou opozičnou Labouristickou stranou v úsilí zabrániť chaotickému, neriadenému brexitu bez dohody o jeho podmienkach. Na týchto rozhovoroch obe strany nedospeli k pokroku ani po troch dňoch a labouristi obvinili konzervatívnu vládu, že neponúka skutočnú zmenu.
Labouristi podporujú miernejšiu formu brexitu než britská vláda. Presadzujú práve zachovanie colnej únie medzi Britániou a EÚ, ako aj účasť Spojeného kráľovstva na spoločnom európskom trhu, no tiež zachovanie únijných noriem v oblastiach ako práva zamestnancov a ochrana životného prostredia.
Líderka Dolnej snemovne britského parlamentu Andrea Leadsomová, ktorá má na starosti vládny legislatívny program v tejto komore, v príspevku pre nedeľník The Sunday Telegraph napísala, že “vízia brexitu, ktorú sme mali, sa vytráca – a nám dochádza čas na to, aby sme ju zachránili”. Podľa jej slov by druhé hlasovanie britských voličov o členstve v EÚ bolo “tou najväčšou zradou”.
“Tou najväčšou zradou by bolo druhé referendum,” vyhlásila Leadsomová, ktorá patrí k stúpencom vystúpenia z EÚ. “Vyžadovalo by si dlhý odklad, znova by vyvolalo rozdeľujúcu debatu a keďže parlament sa dosiaľ neriadil prvým výsledkom, nie je dôvod domnievať sa, že by sa držal (výsledku) druhého referenda.”
 
Príspevok Mayová priznala, že parlament “v blízkej budúcnosti” dohodu neschváli zobrazený najskôr Hlavné správy.