Londýn 14. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Britská premiérka Theresa Mayová v stredu vyhlásila, že predbežná dohoda o brexite dosiahnutá vyjednávačmi Británie a Európskej únie je naplnením výsledku referenda z roku 2016, keď sa za odchod Británie z EÚ vyslovilo takmer 52 percent Britov

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Vyjednávame o dohode, ktorá je naplnením hlasovania britského ľudu,” povedala Mayová britským poslancom po vlne kritiky od zástancov tvrdej línie z jej vlastnej Konzervatívnej strany. Tí tvrdia, že dohoda obsahuje neprijateľné kompromisy s Európskou úniou, uvádza agentúra AFP.
Mayová bránila dohodu, ktorá podľa nej bude garantovať ukončenie neobmedzenej imigrácie z EÚ a umožní Británii nastaviť si svoju vlastnú obchodnú politiku.
Predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie predstaví Mayová v stredu vládnemu kabinetu. Ak ministri predbežnú dohodu prijmú, Británia bude môcť zvolať mimoriadny summit o brexite a urobiť ďalší krok k uzavretiu konečnej dohody. Ak ju odmietnu, zostanú obe strany pred blížiacim sa termínom brexitu, ktorým je 29. marec 2019, bez dohody.
Írsky premiér Leo Varadkar v stredu uviedol, že ak britský kabinet dohodu odsúhlasí, potom by sa mimoriadny summit k brexitu mohol konať 25. novembra.
 
Príspevok Mayová: Predbežná dohoda o brexite je naplnením výsledku referenda zobrazený najskôr Hlavné správy.