Brusel 17. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
 
Dohoda o brexite je stále možná a treba veriť v uzavretie takej dohody, ktorá bude výhodná nielen pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre Európsku úniu, uviedla britská premiérka Theresa Mayová po príchode na summit EÚ v Bruseli

Na snímke Theresa Mayová

Lídri ostatných 27 členských krajín očakávajú, že Mayová ich dokáže presvedčiť o tom, že jej plány na “priateľský rozvod”, čiže riadený odchod z EÚ, nie sú mŕtve.
Premiérka sa najskôr stretla s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a následne mala aj bilaterálne rokovanie s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, ktorý povedie rokovania na summite EÚ. Tusk v utorok vyzval Mayovú, aby prišla na summit s novými a kreatívnymi nápadmi, ktoré pomôžu vyviaznuť zo slepej uličky súčasných rokovaní.
Mayová pred novinármi skonštatovala, že od neformálneho summitu v Salzburgu došlo k určitému pokroku, a zopakovala, že politická dohoda je “takmer hotová” a v najbližších týždňoch je potrebné doriešiť sporné otázky, medzi ktoré patrí aj budúci pobrexitový štatút hranice medzi Írskom a Severným írskom.
Po vystúpení britskej premiérky sa premiéri a prezidenti 27 členských štátov odoberú na separátnu pracovnú večeru a ďalšie diskusie o brexite. Pripojí sa k nim aj Juncker a tiež hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
 
Príspevok Mayová po príchode na summit EÚ vyjadrila nádej na uzavretie dohody o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.