Londýn 15. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Britská premiérka Theresa Mayová varovala, že ak politici odmietnu dohodu o spôsobe ukončenia členstva Británie v EÚ, ktorej návrh predstavila vo štvrtok, krajina sa bude uberať “cestou hlbokej a vážnej neistoty”

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Podľa vyjadrenia pre novinárov, z ktorého citovali tlačové agentúry AP a DPA, je šéfka britskej vlády “každou bunkou svojho tela” presvedčená, že predbežná dohoda o tzv. brexite vyrokovaná so zvyškom EÚ je správna. Trvá tiež na tom, že táto dohoda je v súlade s rozhodnutím britských voličov, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za vystúpenie z EÚ.
Mayová sa tak vyjadrila bez ohľadu na čoraz ostrejšiu kritiku ohľadne predstaveného návrhu. Za posledných 24 hodín v tejto súvislosti odstúpili viacerí členovia jej vlády vrátane ministra pre brexit Dominica Raaba. Čoraz viac zákonodarcov z Mayovej Konzervatívnej strany medzitým vyzýva na vyslovenie nedôvery premiérke.
Mayová novinárom na Downing Street potvrdila, že sa neplánuje vzdať a bude vzdorovať snahám o spochybnenie svojho vodcovstva.
Návrh dohody podľa premiérky zodpovedá požiadavke na “uprednostnenie Britov” a v prípade schválenia zabezpečí ochranu pracovných miest, obchodnej a bezpečnostnej spolupráce, severoírskeho mierového procesu i otvorenej írskej hranice. Vyrokovanie takéhoto dokumentu si vyžiadalo “ťažké a nepríjemné rozhodnutia”, dodala.
Mayovej kabinet schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ v stredu večer. Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov EÚ, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.
 
Philippe: Francúzsko sa pripravuje na scenár brexitu bez dohody
Francúzsko sa už pripravuje na možnosť brexitu bez dohody, hoci stále dúfa, že dohodu o vystúpení z Európskej únie sa Británii s Bruselom podarí dosiahnuť. Povedal to podľa agentúry AP vo štvrtok francúzsky premiér Édouard Philippe.
“V stávke je veľa, pretože ak nebude dohoda o brexite, zvýši sa počet aj intenzita kontrol, čo vyvolá otázky ohľadom plynulosti, konkurencieschopnosti, ba dokonca i pohodlia cestujúcich a tých, čo prepravujú tovar,” uviedol Philippe počas návštevy prístavného mesta Dunkerque pri Lamanšskom prielive.
Zdôraznil, že francúzska vláda už vypracovala návrh zákona, aby v prípade takéhoto scenára mohla prijať všetky potrebné opatrenia. Návrh podľa jeho slov v súčasnosti prerokúva parlament. “Umožní nám, aby sme neboli zaskočení a mali odpovede na všetky otázky ohľadom bezpečnosti ľudí, boja proti podvodom,” dodal.
 
Príspevok Mayová: Odmietnutie dohody o brexite uvrhne Britániu do vážnej neistoty zobrazený najskôr Hlavné správy.