Brusel 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok uviedla, že na summite Európskej únie neočakáva “okamžitý prelom” v záležitosti dohody o brexite. Taktiež potvrdila, že odstúpi pred parlamentnými voľbami v roku 2022

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

“Neočakávam okamžitý prelom, ale dúfam, že môžeme začať čo najrýchlejšie pracovať na nevyhnutných zárukách,” povedala po príchode do Bruselu na rokovania s ďalšími 27 lídrami EÚ v snahe nájsť spôsob, ako urobiť túto kontroverznú dohodu prijateľnou pre britský parlament.
Európski lídri trvajú na tom, že dohoda o brexite, ktorú dosiahli s Mayovou, je jediná možná a nemôže sa opätovne otvárať. Vyjadrili sa však, že sú ochotní objasniť prvky dohody a poskytnúť záruky o tom, ako sa bude napĺňať.
Spravodajská televízia Sky News informovala, že poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú o dohode o vystúpení Británie z Európskej únie hlasovať pravdepodobne až v januári.
Mayová si po stredajšom hlasovaní o vyjadrení nedôvery v rámci Konzervatívnej strany iniciovanom poslancami udržala pozíciu líderky konzervatívcov a zostáva vo funkcii premiérky. Podľa agentúry AP si víťazstvo v hlasovaní zabezpečila po tom, ako poslancom na súkromnom stretnutí povedala, že nepovedie stranu do budúcich volieb.
Mayová vyvolala kritiku zákonodarcov, keď v pondelok oznámila, že odkladá parlamentné hlasovanie o dohode o brexite, keďže sa obávala, že by v Dolnej snemovni neprešla. Hlasovanie o dohode bolo pôvodne naplánované na 11. decembra.
 
Príspevok Mayová nepredpokladá na summite EÚ “okamžitý prelom” vo veci brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.