Peking 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Wu Hong)

Britská premiérka Theresa Mayová na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo štvrtok pochválila “zlatú éru” v britsko-čínskych vzťahoch. Zároveň podporila sľubne sa vyvíjajúce partnerstvo medzi oboma krajinami, ktoré sa “pozerajú smerom von”, za svoje hranice.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová a čínsky prezident Si Ťin-pching

Mayovej stretnutie so Si Ťin-pchingom bolo vrcholom jej trojdňovej cesty po Číne, na ktorej sa zameriava na položenie základov pre budúcu dohodu o voľnom obchode medzi oboma štátmi.
Pravidlá Európskej únie bránia Británii uzavrieť oficiálnu dohodu o voľnom obchode s Čínou ešte pred tzv. brexitom, ale Mayová a čínsky premiér Li Kche-čchiang v stredu vydláždili cestu takejto dohode, keď predložili nový obchodný a investičný posudok.
Premiér Li ubezpečil Mayovú, že existujú “jasnejšie vyhliadky” v ich dvojstranných vzťahoch a že rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ nijako vzťah ich krajín nezmení. Informovala o tom britská tlačová agentúra Press Association.
Obaja lídri takisto podpísali komerčné zmluvy v hodnote približne deväť miliárd libier (10,2 miliardy eur) vrátane zmlúv na finančné služby v hodnote miliardy libier, ako oznámila britská vláda. Britský vývoz do Číny vzrástol od roku 2010 o vyše 60 percent a britská vláda očakáva, že Čína sa do roku 2020 stane jedným z najväčších zahraničných investorov v Británii.
Mayová sa v Číne venovala aj ďalším témam vrátane prístupu k Severnej Kórei a potreby vyjasniť medzinárodné pravidlá uplatňovania práv na intelektuálne vlastníctvo. Mayová začala cestu po Číne v centrálnom meste Wu-chan, kde žije najviac študentov na svete.
Premiérka na univerzite vo Wu-chane oznámila dohody v oblasti vzdelávania, napríklad predĺženie výmenného programu pre učiteľov matematiky, a tiež kampaň na podporu výučby angličtiny v Číne.
Mayová, ktorú sprevádza veľká delegácia podnikateľov, má v piatok predniesť príhovor na podnikateľskom fóre v Šanghaji. Bude to jej posledný deň návštevy v Číne, pripomenula tlačová agentúra DPA.