Londýn 22. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Britská premiérka Theresa Mayová v piatok naznačila, že možno nepredloží znova svoju dohodu o brexite do parlamentu na tretie hlasovanie, ak pre ňu nenájde dostatočnú podporu zákonodarcov. Informovala o tom televízia Sky News

Na snímke Theresa Mayová

V liste poslancom Mayová napísala: “Ak sa ukáže, že nie je dostatočná podpora na opätovné hlasovanie o dohode na budúci týždeň, alebo ak ju Dolná snemovňa znovu odmietne, môžeme ešte pred 12. aprílom požiadať o ďalší odklad brexitu.”
Premiérka načrtla v liste štyri možnosti riešenia situácie, ktoré prichádzajú do úvahy po tom, čo Európska únia schválila odklad termínu brexitu, teda odklad vystúpenia Británie z EÚ. Ten bol pôvodne stanovený na 29. marca.
Mayová zároveň navrhla, že poslanci sa s ňou môžu rozprávať priamo, ak si to budú želať a ak im to má pomôcť dospieť k rozhodnutiu.
Prvá možnosť, ktorú Mayová v liste uviedla – teda zrušenie vystúpenia Británie z EÚ – by bola podľa nej “zradou voči výsledku referenda”.
Ako druhú možnosť uviedla Mayová odchod z EÚ bez dohody 12. apríla. Dodala, že túto cestu už poslanci odmietli.
Tretia možnosť, neuskutočnenie ďalšieho hlasovania o brexitovej dohode, by Mayovej dovolila požiadať Európsku úniu o ďalší odklad brexitu – to by znamenalo, že Spojené kráľovstvo zostane v EÚ počas najbližších volieb do Európskeho parlamentu (23.-26. mája).
Poslednou, štvrtou možnosťou, ktorú premiérka v liste poslancom ponúkla, je jednoducho pokračovať podľa plánu: hlasovať o brexitovej dohode na budúci týždeň (už tretíkrát), schváliť túto dohodu a odísť z EÚ 22. mája.
 
Príspevok Mayová možno nedá znovu hlasovať o dohode, ak pre to nebude mať podporu zobrazený najskôr Hlavné správy.