Londýn 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)

Británia chce začať rokovania o obchode a budúcich vzťahoch s EÚ
Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok uviedla, že má “určitú mieru istoty”, že rokovania o odchode Británie z Európskej únie vstúpia do decembra do druhej, rozhodujúcej fázy. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Británia má v úmysle začať s EÚ rokovania o obchode a budúcich vzťahoch, avšak lídri 27 štátov Únie tvrdia, že v doterajších rokovaniach o rozchode s Britániou nebol zatiaľ dosiahnutý dostatočný pokrok. Jedným z hlavných kameňom úrazu zostáva čiastka, ktorú má Británia zaplatiť, aby si splnila svoje záväzky voči EÚ.
Britská premiérka tvrdí, že Británia zaplatí všetko, čo je dlžná. Avšak čiastka vo výške 20 miliárd eur, ktorú ponúka, sa lídrom zvyšných 27 štátov vidí prinízka. Podľa odhadov EÚ by Británia mala zaplatiť približne 60 miliárd eur.
Mayová v pondelok poslancom britského parlamentu povedala, že jej vláda preberá prípadné záväzky voči EÚ riadok po riadku. Dodala, že má “určitú mieru istoty, že do decembra dosiahneme dostatočný pokrok”. Práve v decembri sa bude konať ďalší summit EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.