Kapské Mesto 28. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)
 
Británia plánuje využiť rozpočet na rozvojovú pomoc tak, aby prehĺbil spoluprácu s africkými krajinami a zároveň podporil jej národné záujmy. To je plán britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá v utorok začína trojdňovú cestu po Afrike, v rámci ktorej navštívi Južnú Afriku, Nigériu a Keňu.

Na snímke uprostred britská premiérka Theresa Mayová

Mayová, ktorá zápasí so spormi vo vlastnej Konzervatívnej strane pre spôsob odchodu Británie z Európskej únie, navštívi africké štáty spolu so zástupcami firiem s cieľom podporiť obchodné vzťahy medzi Britániou a Afrikou po odchode ostrovnej krajiny z EÚ.
Očakáva sa, že Mayová na návšteve Južnej Afriky zopakuje udržanie rozsahu rozvojovej pomoci na doterajšej úrovni, zároveň však dodá, že “nie je hanbou použiť tento rozpočet tak, aby z neho mala prospech aj samotná Británia”. Mayová tým pravdepodobne plánuje riešiť aj spory vo svojej strane, kde niektorí poslanci nesúhlasia s rozsahom rozvojovej pomoci. Podľa nich je príliš vysoký a peniaze by sa mali použiť niekde inde a najlepšie v Británii.
Mayová má však v pláne dostať Britániu na prvé miesto v oblasti investícií v Afrike v rámci štátov G7, čím by Londýn vytlačil z prvej pozície USA. Súčasťou tohto plánu má byť aj využitie rozpočtu na rozvojovú pomoc v prospech britských firiem, ktoré sa rozhodnú investovať na africkom kontinente. Podľa premiérky by peniaze na rozvojovú pomoc nemali slúžiť len na boj s extrémnou chudobou, ale zároveň aj na riešenie globálnych problémov a na podporu britských záujmov.
 
Príspevok Mayová chce využiť rozvojovú pomoc na podporu obchodu Británie s Afrikou zobrazený najskôr Hlavné správy.