Londýn 11. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Britská premiérka Theresa Mayová by budúci týždeň mala na stretnutí s konzervatívnymi zákonodarcami oznámiť dátum svojho odstúpenia z úradu. Pre rozhlasovú stanicu BBC to v sobotu uviedol Graham Brad, predseda Výboru 1922 združujúceho poslancov Konzervatívnej strany, ktorí nie sú členmi vlády

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Premiérka sľúbila, že ak parlament odhlasuje podľa jej dohody tzv. brexit, teda vystúpenie Británie z EÚ, zo svojej funkcie odstúpi. Niektorí poslanci žiadajú konkrétny termín jej konca v úrade premiérky.

Podľa Bradyho vedenie Výboru 1922 Mayovú vyzvalo, aby sa na stretnutí, ktoré sa uskutoční v stredu 15. mája, jasne vyjadrila o svojich plánoch do budúcnosti po tom, ako nezískala v parlamente dostatočnú podporu pre svoj plán odchodu Británie z EÚ, čím v parlamente nasledovala patová situácia okolo brexitu.

“Bolo by zvláštne, keby by v závere tohto zasadnutia nedošlo k jasnému vyjadreniu (premiérky o termíne jej odchodu),” povedal.

Brady dodal, že si myslí, že Mayová sa k dátumu svojho odchodu doteraz nevyjadrila v dôsledku obavy z možného vplyvu na akékoľvek ďalšie hlasovanie o brexite.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu dohodu o brexite vyrokovanú Mayovej vládou s EÚ už trikrát odmietli a zároveň ohlasovali zákon, podľa ktorého Británia nesmie opustiť úniu bez dohody.

K zvyšovaniu napätia medzi poslancami v Konzervatívnej strane došlo, keď Mayovej menšinová vláda zmeškala termín odchodu Británie z EÚ, ktorý bol stanovený na 29. marca. Lídri 27 štátov EÚ na mimoriadnom summite 11. apríla rozhodli o odklade brexitu do 31. októbra.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj