Londýn 20. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)
 
Britská premiérka Theresa Mayová bude od EÚ žiadať len “krátky odklad” termínu brexitu. Pre britskú televíziu Sky News to uviedol nemenovaný vládny činiteľ

Na snímke Theresa Mayová

Krátky odklad brexitu bude Mayová požadovať v liste, ktorý by mala v stredu odovzdať Európskej únii. Má tak urobiť ešte pred tohtotýždňovým summitom EÚ, ktorý sa bude konať 21. a 22. marca v Bruseli.
Britský parlament minulý týždeň hlasoval za to, aby Mayovej vláda požiadala EÚ o odklad vystúpenia z Únie. Termín brexitu je v súčasnosti stanovený na 29. marca.
Britskú žiadosť o odklad by mali následne posúdiť lídri EÚ summite. Ak s ňou budú súhlasiť, britský parlament bude musieť schváliť legislatívu, ktorá zruší marcový termín brexitu.
Podľa televízie Sky News však hrozí potenciálne riziko, že EÚ britskej žiadosti nevyhovie alebo s ňou nebude súhlasiť časť Mayovej kabinetu.
O aký odklad má britská premiérka požiadať, nie je jasné. Podľa zdroja citovaného televíziou Sky News by však mala žiadať odloženie brexitu na 30. júna. Ide o posledný možný termín na odchod Británie z EÚ, aby sa nemusela zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu.
V samotnom britskom kabinete sú údajne na dĺžku odkladu rozdielne názory a na jeho utorkovom zasadnutí došlo preto aj k hádke medzi ministrami. Niektorí členovia vlády presadzovali len krátky, trojmesačný odklad, iní požadovali, aby sa brexit uskutočnil až o rok alebo ešte neskôr. Podľa Sky News však napokon zrejme prevážili stúpenci krátkeho odkladu.
 
Príspevok Mayová bude údajne žiadať len krátky odklad brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.