Londýn/Moskva 15. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Baker)
 
Za “odporný násilný čin” označila britská premiérka Theresa Mayová piatkové streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande, ktoré si vyžiadali 49 obetí na ľudských životoch. Ruský prezident Vladimir Putin takisto kondoloval novozélandskej premiérke Jacinde Ardernovej

Policajti blokujú cestu neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch

“V mene Spojeného kráľovstva vyjadrujem po strašnom teroristickom útoku v Christchurchi najhlbšiu sústrasť ľudu Nového Zélandu,” napísala Mayová na Twitteri.
“V myšlienkach som so všetkými, ktorých sa tento odporný násilný čin týka,” dodala podľa agentúry DPA britská premiérka.
Ruský prezident Putin v piatok takisto kondoloval premiérke Ardernovej, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ.
“Bol to brutálny a cynický útok na civilistov, ktorí sa stretli na modlitbách. Očakávam, že všetci páchatelia tohto zločinu dostanú trest, aký si zaslúžia,” uviedol líder Ruskej federácie. Podľa neho ruský ľud zdieľa zármutok s tými, ktorí prišli pri útoku o svojich blízkych. Putin zároveň zaželal zraneným skoré uzdravenie.
Paľba v Christchurchi sa začala približne o 13.45 h miestneho času (02.45 h SEČ). Pri útokoch zahynulo najmenej 49 ľudí a viac než 20 ďalších osôb utrpelo zranenia. Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami. Zadržaní boli štyria podozriví.
 
Príspevok Mayová aj Putin kondolovali po masových streľbách Novému Zélandu zobrazený najskôr Hlavné správy.