Kyjev 7. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatskyň
 
Na Ukrajine to vrie. Situáciu pred druhým kolo prezidentských volieb komentujú politici, analytici, médiá i milióny ľudí na sociálnych sieťach. Väčšina z nich sa prikláňa k názoru, že tieto voľby nič nevyriešia a situácia sa príliš nezmení, či výhra jeden alebo druhý z finalistov, alebo či by náhodou tieto voľby nevyhrala Júlija Tymošenková. Prívrženci oboch táborov Zelenského a Porošenka tvrdo kritizujú konkurenta, propagujú svojho kandidáta.

Na snímke ukrajinský prezident Peter Porošenko

Známy ukrajinský spisovateľ a analytik Max Buzhanskiy na svojej facebookovej stránke komentoval situáciu pred finálovým súbojom Zelenského a Porošenka. Tvrdí, že volebnému štábu Porošenka sa podarilo oklamať časť voličov a súčasný prezident sa s odretými ušami predsa dostal do druhého kola. Poukazuje však, že Zelenskij má obrovský náskok a Porošenko nemá šancu na víťazstvo.
„Poslali predsa Petra Alekseejviča (Porošenka – pozn.) do druhého kola. Na tom nie je nič strašné – ale s akým výsledkom? 85 percent občanov na Porošenka kašle alebo ho aj nenávidí. A to aj bez Krymu, časti Donbasu a tých, ktorí pracujú v Rusku. Je to šok! „Porochoboti“ (tak na Ukrajine nazývajú priaznivcov Porošenka pozn. aut.) začali zavíjať, prosíkajú, aby sa ľudia zamysleli. Je to čudné, uznajte to, veď päť rokov tvrdili, že rozmýšľať majú právo iba oni,“ pripomína Max Buzhanskiy.
Podotkol, že komando Porošenka určovalo trendy vo všetkých sférach života na Ukrajine a teraz prosíka, aby ho ľudia volili, aby, ako prízvukuje, „zotrvali na hladine spolu so svojim skrachovaným lídrom.“
„Armija – Mova – Vira (Armáda – Reč – Viera – obľúbené heslo Porošenka – pozn. aut.) hrozia, že prakticky o dva týždne premenia na Demisia – Vyšetrovanie – Väznica. A táto perspektíva ešte viac zintenzívňuje ich hystériu. A zvíťazil nielen Zelenskij, ale aj Bojko… Ale nacionalisti prehrali. Ako mohli neprehrať? Veď na ich ihrisku, ako zranený slon, poskakoval Vrchný veliteľ, ktorý parazitoval na všetkých témach, ktorými mohol poškodiť práva o niečo menej nacionalisticky naladených voličov. Nuž, preto to tak dopadlo,“ konštatuje ukrajinský spisovateľ.
Pripomenul, že o dva týždne je tu druhé kolo: „Viete si predstaviť, čo sa teraz odohráva v Bloku Petra Porošenka? Zisťuje sa, že v našej krajine nie je ani jedno miesto, okrem dvoch oblastí, kde by mohol vyhrať Prezident. Ani armáda ho nevolila. Ani dôchodcov nenachytal s pomocou ponúknutej almužny… Skrátka monolit Petra Aleksejeviča na hlinených nohách s rachotom sa zrútil, všetky jeho úspechy sa scvrkli na odovzdávanie analýzy a môžeme dýchať voľnejšie. Neviem, ako mnohí z vás, ale mne sa dýcha oveľa voľnejšie,“ prízvukuje analytik.
„Mám taký pocit, akoby Komunistická strana Sovietskeho zväzu zomrela pred mojimi očami. Lenže, keď som to videl po prvý raz, všimol som si, že Komunistická strana Sovietskeho zväzu zomrela s veľkou dôstojnosťou, ale Porošenko zomiera s pocikaným pohárikom v rukách (naráža tým na analýzy, ktorým sa podrobil Porošenko a Zelenskij – pozn. aut.),“ uzatvára svoj komentár na Facebooku známy ukrajinský spisovateľ a analytik Max Buzhanskiy.
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Max Buzhanskiy: “Komunistická strana Sovietskeho zväzu zomrela s veľkou dôstojnosťou, ale Porošenko zomiera s pocikaným pohárikom v rukách” zobrazený najskôr Hlavné správy.