Mauritánia: Voliči v referende odhlasovali zrušenie senátu a zmenu zástavy

Nouakchott 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Obyvatelia západoafrickej Mauritánie odhlasovali v ústavnom referende, ktoré sa konalo počas víkendu, zrušenie hornej komory parlamentu a zmenu štátnej vlajky. Oznámil to denník The Straits Times s odvolaním sa na tamojšiu ústrednú volebnú komisiu
Ilustračné foto

Volebná účasť dosiahla 53,7 percenta, pričom zmeny podporilo 85 percent hlasujúcich. Oprávnených voličov bolo 1,4 milióna. V hlavnom meste Nouakchott sa k volebným urnám dostavilo iba 36 percent voličov, zatiaľ čo v niektorých odľahlých oblastiach krajiny to činilo až 80 percent.
Ústava platila od roku 1991. Referendum o jej zmenách vypísal prezident Muhammad walad Abdal-Azíz. Okrem zrušenia senátu sa zmení i štátna zástava – jej horný a dolný okraj budú lemované červeným pruhom na počesť obetí boja za nezávislosť krajiny od koloniálneho Francúzska.
Referendum sprevádzal bojkot opozície, ktorá tvrdí, že prezident si ním hodlá upevniť svoje mocenské postavenie a predĺžiť funkčné obdobie. Prezident minulý týždeň označil senát za “nepotrebný a nákladný”. Abdal-Azíz sa dostal k moci v roku 2008, do úradu ho zvolili v rokoch 2009 a 2014.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.