Moskva 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
Severokórejský vodca Kim Čong-un očakáva, že Rusko pomôže zmierniť sankcie uvalené na Pchjongjang, ak budú kroky jeho krajiny viesť k denuklearizácii Kórejského polostrova. V pondelok to vyhlásila predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková po svojej oficiálnej návšteve Severnej Kórey.

Na snímke predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková

“(Kim) veľmi očakáva, že Rusko vyvinie úsilie o zmiernenie sankcií uvalených na Severnú Kóreu, ak tá bude napĺňať záväzky vyplývajúce zo singapurských rokovaní,” vyhlásila šéfka Rady federácie, odkazujúc na júnový summit lídra Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Matvijenková zároveň zmienila i rozhodnutie Pchjongjangu ukončiť raketové testy a zlikvidovať jadrové komplexy. “Ide o veľmi závažné kroky zacielené na denuklearizáciu Kórejského polostrova,” zdôraznila ruská politička.
Matvijenková si je podľa vlastného vyjadrenia istá, že Kim je odhodlaný posunúť sa dopredu v dialógu s Južnou Kóreou, ako aj v otázke zjednotenia. “Videla som, že to nie je iba prázdne vyhlásenie, ale skutočné prianie. Robí pre to veľa,” dodala s tým, že Kim Čong-un si vysoko váži podporu Ruska, informuje agentúra TASS.
Ruská činiteľka podotkla, že na víkendovej vojenskej prehliadke pri príležitosti 70. výročia založenia KĽDR v Pchjongjangu nefigurovali žiadne balistické strely. “Rétorika sa zmenila, výbojné slová sú preč,” vyhlásila. Podľa nej Pchjongjang “vysiela svetu signál, že Severná Kórea chce túto záležitosť riešiť mierovou cestou”.
Matvijenková v sobotu absolvovala bilaterálne stretnutie s lídrom KĽDR, ktorému odovzdala list od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa predsedníčky Rady federácie Kim vyhlásil, že odkaz od kremeľského vodcu je excelentný. Matvijenková tiež potvrdila, že Kim plánuje v blízkej budúcnosti oficiálnu návštevu Ruskej federácie.
Kremeľský pobočník Jurij Ušakov podľa agentúry Reuters potvrdil, že Putin zaslal Kimovi pozvanie na návštevu svojej vlasti. Ďalšie detaily ohľadom stretnutia najvyšších predstaviteľov Ruska a KĽDR sú predmetom rokovaní.
 
Príspevok Matvijenková: Kim Čong-un očakáva od Ruska pomoc pri zmiernení sankcií zobrazený najskôr Hlavné správy.