Singapur/Kandahár 19. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Zabitie vplyvného veliteľa polície na juhu Afganistanu iba dva dni pred voľbami by nemalo výrazným spôsobom zhoršiť bezpečnostnú situáciu v krajine, povedal v piatok americký minister obrany Jim Mattis. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke americký minister obrany Jim Mattis

Mattisove vyjadrenia súvisia s útokom v sídle guvernéra juhoafganskej provincie Kandahár. Americký minister obrany označil na bezpečnostnej konferencii v Singapure smrť policajného veliteľa generála Abdula Rázika za “tragickú stratu jedného patriota”. Zároveň ale vyjadril presvedčenie, že afganské bezpečnostné sily dozreli do takej miery, že budú môcť pokračovať v boji proti hnutiu Taliban aj bez zabitého generála.
“Naďalej plne podporujeme proces zmierenia v Afganistane, ktorý prebieha pod vedením afganskej vlády. Práve teraz postupujeme smerom k voľbám a budeme pokračovať v obrane afganského ľudu,” povedal Mattis.
Šéf Pentagónu hovoril aj s hlavným veliteľom jednotiek USA v Afganistane Scottom Millerom, ktorý bol pri spomínanom útoku v Kandaháre prítomný, vyviazol však bez zranení. Podľa Mattisa nie je jasné, ako útok ovplyvní účasť voličov v sobotných parlamentných voľbách v Afganistane.
Traja vrcholní predstavitelia afganskej provincie Kandahár vrátane guvernéra Zalmaja Vesu zahynuli vo štvrtok v dôsledku útoku, ktorý spáchali ich vlastní ochrankári, a to paradoxne na stretnutí venovanom bezpečnosti pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami.
K streľbe v priestoroch rezidencie guvernéra sa prihlásilo militantné hnutie Taliban, ktoré v súvislosti s voľbami už dávnejšie varovalo, že bude útočiť na každého, kto sa bude na nich podieľať. Podľa Talibanu mal byť terčom útoku práve Scott Miller.
 
Príspevok Mattis: Zabitie šéfa polície Kandaháru neoslabí bezpečnosť pred voľbami zobrazený najskôr Hlavné správy.