Washington 27. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
Oficiálnou politikou Spojených štátov nie je zmena alebo pád režimu v Iráne, uviedol v piatok americký minister obrany Jim Mattis. Ako povedal novinárom, cieľom je naďalej zmeniť konanie Iránu na Blízkom východe.

Na snímke je americký minister obrany Jim Mattis

Šéf Pentagónu na otázku, či vláda prezidenta Donalda Trumpa sformulovala politiku zmeny alebo pádu iránskeho režimu, podľa agentúry Reuters odpovedal: “Žiadna takáto (politika) nebola ustanovená.”
“Potrebujeme, aby zmenili svoje správanie v prípade radu hrozieb, ktoré môžu predstavovať so svojou armádou, svojimi tajnými službami a svojimi zástupcami,” dodal Mattis počas brífingu na ministerstve obrany.
Ministrove vyjadrenia prišli po týždni ostrej rétoriky medzi Washingtonom a Teheránom, ktorá sa začala nedeľňajším varovaním iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, že nepriateľská politika USA by mohla viesť k “matke všetkých vojen” medzi oboma krajinami.
Trump v nedeľu večer v reakcii na Twitteri napísal: “Už sa nikdy, ale nikdy znova nevyhrážajte Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké sotva niekto v dejinách kedy znášal.”
Mattis sa na piatkovom stretnutí s novinármi vyjadril aj k vyhliadkam na prvé rozhovory ministrov obrany USA a Ruska za niekoľko rokov, o ktorých možnosti agentúra Reuters informovala ako prvá ešte 17. júla.
“Zvažujem stretnutie s mojím náprotivkom, ale rozhodnutie ešte nepadlo,” dodal Mattis. Šéfovia rezortov obrany USA a Ruska naposledy spolu hovorili, aj keď len telefonicky, v roku 2015. Nie je jasné, kedy sa konalo ich posledné osobné stretnutie.
 
Príspevok Mattis: USA sa nesnažia o zmenu alebo pád režimu v Iráne zobrazený najskôr Hlavné správy.