Bratislava 21. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Len čo sa sformovala nová vláda Igora Matoviča, okamžite ju vystavili ostrej kritike. Podľa názoru poslanca za stranu Smer-SD Ľuboša Blahu sa v čase najväčšej krízy objavili vo vedení krajiny amatéri. Či to tak je a čo môže Slovensko čakať od svojej novej vlády, uviedol Sputniku korešpondent Slovenských národných novín Dušan Kern

Na snímke Igor Matovič

Kern: Je to atmosféra, keď z vlády do opozície poslali voliči doteraz silnú vládnu stranu, ktorá bola pri moci 12 rokov. To sme v novodobých dejinách zažili už dvakrát, vždy išlo o imperatívnu výmenu, zásadné odmietnutie predchádzajúcej vládnej politiky a vždy obe veľké strany v opozícii postupne zanikli.

Teraz sa situácia opakuje, avšak s tým, že nový parlament a nová vláda je v situácii, ktorú sme nikdy nemali: vypuknutie pandémie koronavírusu prudko zmenilo priority. Vláda nemôže nastúpiť s prvoradým bojom proti korupcii, s ktorým vyhrala masívne voľby. Prvoradé sú problémy s pandémiou. Toto bude prvá vláda od vstupu do Európskej únie, ktorá bude čeliť ekonomickým problémom, výrobu zastavili dočasne štyri automobilky, piliere slovenskej ekonomiky.

Vyvrcholenie pandémie sa očakáva v polovici apríla a vláda bude musieť riešiť mnoho problémov na dennom poriadku, to bude klásť veľké nároky na úroveň politického rozhodovania. Ministri sa nebudú môcť skrývať za široký chrbát predsedu vlády, ktorý s takou masívnou podporou voličov zmenil politickú mapu Slovenska.

Čo čaká nových ústavných činiteľov a čo od nich očakáva verejnosť?

Je nutné si uvedomiť, že nikto presne vlastne nevie, čo bude zajtra, je veľa neistôt, a tiež pocit veľkej neistoty. Obyvateľstvo nečaká na politické súboje, ale na veľmi konkrétne riešenia.

Politika si vyžaduje podporu a disciplinovanosť obyvateľstva, bez ktorej to nejde. Nejde len o karanténu a jej dodržiavanie, je nutné riešiť výpadok príjmov obyvateľstva, ktoré prišlo o prácu vzhľadom na rozhodnutie vlády alebo je odkázané na rôzne sociálne dávky. Problémom je laxnosť niektorých lekárov, ktorých konanie viedlo k tomu, že desiatky zdravotníckeho personálu sú v karanténe.

Zrútil sa, niekde z večera do rána, schengenský systém voľného prechodu hraníc s českými a maďarskými susedmi, je nutné riešiť napr. tých, ktorí majú byty a domy v Maďarsku, ale pracujú na Slovensku alebo voľný prechod lekárov a ošetrovateliek do Rakúska, v Česku zase do Bavorska. Sú to každodenné problémy, je nutné ich riešiť hneď. Oni určujú ministrovi tempo práce a nie naopak. Tomuto žiadna vláda zatiaľ nečelila.

Čo sa stane, keď ochorie, bude infikovaných odhadovaných 10 percent z 5,5 milióna obyvateľov? Prinajmenšom dva týždne máme vychádzať z domu len v nevyhnutných prípadoch, ale po dvoch týždňoch sa zrejme situácia nevráti do „normálu“, otázka je, čo bude nový „normál“. A odpovede sa budú očakávať od vlády.

Napriek tomu sa ozývajú veľmi kritické ohlasy na adresu zostavy novej vlády, prečo?

Kritici vlády zabúdajú na fakt, že všetky štyri strany vládnej koalície viedli úspešní podnikatelia. V podstate prvýkrát máme na Slovensku zostavu, na čele ktorej stoja predsedovia strán – milionári. Časť z nich viedla šikovnú predvolebnú kampaň, to sa týka dvoch najsilnejšícjh strán – OĽaNO a Sme rodina, prvá obsadila sedem ministrov, vrátane silových rezortov, druhá, napríklad predsedu parlamentu. Tretia, liberálna SaS, ktorá obsadila ekonomické rezorty a ministerstvo zahraničia. Teraz je otázka, ako šikovne si budú počínať vo vláde a zákonodarnom zbore.

Otázka je či budú vedieť  riadiť štát, tak úspešne, ako svoje firmy, alebo či sa to vôbec dá. Isteže je o tom veľmi veľa pochybností. Ale druhá najsilnejšia politická strana, doterajší vládny Smer-SD, už vopred zložil obvyklé parlamentné zbrane, vyhlásil, že v terajšej kríze bude všemožne pomáhať a až kríza pominie, nastane obvyklý parlamentný politický boj.

Znamená to, že doteraz vládny Smer-SD odchádza do opozíciám bez opozičného programu?

Vôbec nie, naopak odchádzajúca slovenská vláda medzi prvými zareagovala na krízu, skôr ako susedia, skôr, ako Nemecko, oveľa skôr ako Merkelová.

Slovenská vláda pochopila v rozhodujúcom týždni, že vírus sa nedá zastaviť, ale je nutné robiť všetko preto, aby sa spomalil jeho nástup, a teda získal čas. Vláda na čele s predsedom vlády Pellegrinim na niekoľko dní doslova vygumovala ostatné z televíznych obrazoviek, taký masívny bol jej informačný nástup, ktorý si získal autoritu odborníkov, ale kritiku novej vládnej koalície.

Pellegrini, ktorému vyhradili v novom parlamente, ako príslušníkovi opozície, funkciu podpredsedu, sa ukázal, nielen ako usilovný manažér, ale aj politík nezávislý na doterajšom najsilnejšom mužovi Smeru-SD, dlhoročnom predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Pellegrini so sebou stiahol aj ostatných členov vlády zo svojej strany a tí dnes sedia v novom parlamente. Peter Pellegrini vo svojom rozlúčkovom prejave v hlavnom vysielacom čase sedemkrát hovoril o slovenskom národe, vlastenectve a v závere sa rozlúčil zvolaním o potrebe Božej ochrany. To sme tu dávno nemali. Pellegrini a Smer-SD sa zrejme nelúči.

Zahraničná politika vo volebnej kampani vôbec nebola témou, mení sa niečo po nástupe vlády?

Najvýraznejšou zmenou bude dôraz na dôslednú aktívnu úlohu ministerstva obrany v plnení našich záväzkov v aliancii NATO, ako aj vplyvu na verejnosť, pokiaľ ide o vnímanie Ruskej federácie ako hrozby. To ovplyvní zrejme aj podobu účasti Slovenska, nielen na oslavách 75. výročia konca vojny v Moskve, ale aj na samotnom Slovensku, len aby to nepodporilo pozitívny vzťah k Rusku či Putinovi alebo úlohu Ruska v dnešnom svete. Zrejme sa nedá počítať s takou intenzitou vzťahov, aká bola doteraz medzi predsedami parlamentov a ruskej Dumy. Aj keď nový predseda parlamentu pred časom vítal Marie Le Penovú v Bratislave srdečnejšie, ako Putin v Kremli.

Pokiaľ ide o verejnosť, tá s prekvapením zistila, ako účinne sa komunistická Čína vyrovnáva s pandémiou, a zároveň s nepredvídavosťou Európskej únie, ba jej ohromujúcu neschopnosť účinne a najmä včas pomôcť národným vládam. Celkovo sa nálady verejnosti v tejto oblasti zmenili, dá sa to zvlášť pozorovať na internete na sociálnych sieťach, na Slovensku sa dá povedať, uvažuje inak ako pred vypuknutím krízy.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj