Bratislava 21. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/Národná rada SR)

Matovičovo vládnutie nezačalo príliš šťastne. Vládni poslanci na prvej parlamentnej schôdzi po voľbách nezvolili do čela výborov navrhovaných opozičných poslancov Ľuboša Blahu (SMER-SD) a Mariana Kotlebu (ĽSNS). Toto bezprecedentné konanie vládnych poslancov sa im v budúcnosti môže vypomstiť

Na snímke Igor Matovič

V čase, keď sa svetom aj Slovenskom šíri nebezpečná pandémia koronavírusu Covid-19 je potrebné zahodiť politické škriepky a snažiť sa spájať celú spoločnosť v boji proti tomuto neviditeľnému nepriateľovi.

Navyše Igor Matovič krátko po voľbách oznámil, že jeho vláda bude ohľaduplná a opozícii bude vychádzať v ústrety. Chcel ukázať, že nová vláda bude iná, lepšia, demokratickejšia a nebude valcovať opozíciu. Stal sa však presný opak.

Je už dlhoročnou parlamentnou zvyklosťou, že opozícia dostáva určitý počet (podľa výsledku vo voľbách) parlamentných výborov, kde si môže nominovať svojich poslancov na predsedov výborov a demokratickou zvyklosťou je, že vládni poslanci v tajnom hlasovaní týmto opozičným poslancom dodajú hlasy, aby sa tak mohli ujať postu predsedu daného výboru.

Napríklad pred štyrmi rokmi, keď sa moci chopila Ficova vláda, získala opozícia 8 výborov. Tentokrát dostala opozícia 7 výborov (čo je vzhľadom na výsledky volieb v poriadku – opozícia dnes disponuje iba 55 hlasmi v parlamente), z toho 5 postov predsedov výborov pripadlo strane SMER-SD a 2 Kotlebovej Ľudovej strane naše Slovensko. Matovičovi vládni poslanci si však rešpektovanie opozičných nominácii do čela výborov vyložili po svojom.

Do čela ľudskoprávneho výboru totiž nepodporili nominanta SMERu Ľuboša Blahu, ktorý dostal iba čiste opozičných 55 hlasov. Rovnako nedodali hlasy ani Marianovi Kotlebovi do čela kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Koaliční poslanci „argumentujú“ tým, že Blaha vraj velebí totalitný komunistický režim a pri Kotlebovi používajú samozrejme stále omieľanú nálepku „fašista“. Každý môže mať svoj názor, no faktom je, že obaja páni dostali vo voľbách obrovský počet preferenčných hlasov od občanov Slovenska. Konkrétne Ľuboš Blaha 60 263 a Marian Kotleba až 170 006.

Paradoxom je, že dokonca niektorí Matovičovi budúci ministri dostali vo voľbách oveľa menej hlasov. Napríklad budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí získal 35 515 preferenčných hlasov, či minister vnútra Roman Mikulec získal len 7 435 preferenčných krúžkov od občanov.

Noví vládni poslanci prevalcovali opozíciu tak ako ešte nikto pred tým. Vláda Igora Matoviča teda nezačala príliš šťastne. Uvidíme v najbližšej dobe či sa tieto totalitné sklony v potláčaní opozície budú ešte stupňovať, alebo sa niečo zmení k lepšiemu. V čase krízy ohľadom šírenia koronavírusu je potrebné spoločnosť spájať a nie rozdeľovať.

Toto bezprecedentné konanie sa však novej vládnej garnitúre môže v budúcnosti vypomstiť. Matovičova vláda totiž nebude vládnuť večne. Navyše v súvislosti so šírením koronavírusu sa podľa ekonómov Slovensko dostane do recesie, čo znamená, že naša ekonomika upadne, ľudia nebudú spokojní s finančnou situáciou a zrejme budú chcieť radikálne riešenia.

Vtedy sa k moci môžu dostať politické sily, ktoré nad budúcou (možno aj Matovičovou, ak bude ešte v parlamente) opozíciou nebudú mať zľutovanie.

V kuloároch sa však šíri aj iný variant udalostí a hovorí sa o tom, že zatiaľ čo Blahovi okrem Smeru dodali hlasy aj Kotlebovci, ako bolo dohodnuté, preto získal všetky hlasy opozície (55) ale ani jeden hlas koalície, tak Kotlebovi nedodal sľúbené hlasy Smer, zato však získal 30 koaličných hlasov (17 kotlebovci + 30 koalícia = spolu 47). To by zas naznačovalo, že Smer nemyslí spoluprácu v opozícii s Kotlebovcami vážne a od prvej chvíle politikárči a hrá na seba.

Ktorý z týchto variantov včerajších udalosti je pravdivý nevieme, ale zaručene nám to odhalí čas a správanie poslancov opozície i koalície v budúcnosti.

Samuel Gdovin

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj